logo yeni

calisanlar2 copy

4/C PERSONELE HAKSIZLIK YAPILDI MI?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

4C 3Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, imzalanan toplu sözleşme ile 4/c statüsünde çalışan personele haksızlık yapıldığını savundu.

Türkiye Kamu-Senden yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere 657 sayılı Kanunun 4. Maddesinin C fıkrası uyarınca çalıştırılan personele ek ödeme verilmiyordu. 4/C’li personel ise kendilerinin de kamu görevlisi olması ve memurlarla aynı işyerlerinde, benzer işler yapmaları gerekçesiyle ek ödemeden faydalanmak üzere mahkemeye başvurmuş, mahkemeler başvuran personele ek ödeme ödenmesi yönünde karar vermişti.

Mahkemelerden 4/C’liler lehine çıkan bu karara istinaden kurumlar da söz konusu personele mevzuatta belirlenen en düşük oran üzerinden aylık yaklaşık 550 TL tutarında ek ödeme vermekteydi.

Ancak 2015 yılında imzalanan toplu sözleşmede 4/C’li personele mahkemelerin 550 TL olarak verilmesini öngördüğü ek ödeme miktarı 2016 yılı Ocak ayı itibarı ile 150 TL olarak belirlendi. Böylece bir 4/C’li çalışan mahkemeye başvurması halinde aylık 550 TL almaya hak kazanırken, toplu sözleşme bu rakamı aylık 150 TL’ye çekmiş oldu.” ifadelerine yer verildi.

Konuya ilişkin olarak Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü bir görüş yayınlayarak kurumlara 4/C’li personele 2016 yılından önce hiçbir şekilde ek ödeme yapılmamasını belirtmişti.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Kimse kızmasın gücenmesin; biz bu Konfederasyona ‘acemi’ derken fazla iyi niyetli davranmışız. Bir konfederasyonun attığı her imza memurları, emeklileri, 4/C’lileri zarara uğratıyorsa bunun adına yanlışlık, iş bilmezlik, acemilik denmez. Artık bu Konfederasyon, attığı imzalarla kamu görevlilerini kasıtlı olarak zarara uğratarak başarısızlıkta tarihe geçmiştir. Zaten özelleştirmelerden işlerini kaybederek büyük bir travma yaşamış, gelir kaybına uğramış olan 4/C’li çalışanlarımıza bu zulmü layık gören anlayışı kınıyorum. Maliye Bakanlığı’nı da tıpkı enflasyon farkı hesabında olduğu gibi hileli anlaşmalardan durarak, konu hakkında verilmiş mahkeme kararlarına uymaya davet ediyorum. Bu zihniyet yetkiyi elinde bulundurduğu sürece kamu görevlilerinin sürekli kayıp yaşayacakları aşikârdır. Artık kamu görevlilerimiz de irade göstermeli ve bu haksızlıklara ‘Yeter’ demelidir.” dedi. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.