logo yeni

İŞÇİ, TAŞERON VE 4/C PERSONELE KADRO KONUSUNDA TOPLU SÖZLEŞME NE DEDİ?

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

kadro32016 ve 2017 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme dün imzalandı ve bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Toplu Sözleşmede; işçilerin kadro veya sözleşmeli pozisyona geçirilmesi, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun sözleşmeli personelinin kadroya geçirilmesi ve 4/C personelin sözleşmeli statüye geçirilmesine ilişkin hükümler de yer aldı.

Taşeron personele ilişkin herhangi bir düzenlemenin yer almadığı Toplu Sözleşmede, diğer personelin kadro ve pozisyona atanması konusunda ise çalışma yapılacağının belirtilmesiyle yetinildi.

Toplu sözleşmenin kadroya atama konusundaki düzenlemeleri şöyle:

İşçilerin memur kadrosuna veya sözleşmeli pozisyona geçirilmesi

Kamu kurum ve kuruluşlarının fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işçi istihdamının zorunlu olduğu yerlerde istihdam edilen işçiler hariç olmak üzere ilgili yer ve birimlerinde memur veya sözleşmeli personel eliyle yürütülmesi gereken işlerde sürekli işçi kadrolarında çalışmakta olanların, KİT’lerde sözleşmeli personel pozisyonlarına, diğer idarelerde ise memur kadrolarına geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacak.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu personeline kadro

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunda sözleşmeli statüde çalışan personelin kadroya geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacak.

4/C personele kadro

657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (C) fıkrası kapsamında tam zamanlı çalışan geçici personelin sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacak.

Ancak sözleşmede yer verilen ve net bir şekilde hak kazanımını sağlayacak netlikte olmayan "çalışma yapılacak" şeklindeki ifadeler tepkilere neden oldu.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk bu hükümleri, "4-C’lilerle ilgili çalışma yapacaklarmış. Ne olduğu da belli değil, sayın Bakan önce “4-C’lileri sözleşmeli yapacağız” dedi, ardından “Kadrolu yapabiliriz” dedi. Daha neye karar verdiklerini dahi bilmeyen bir toplu sözleşme. Ne zaman yapacaksınız? Tekel eylemlerinden beri hükümet 4-C’lilere adeta bir husumet besledi, düşmanı gibi gördü, bu problemi çözmedi ve yine işi akışına bıraktılar. Bu çözüm değildir, kimse kimseyi aldatmasın. 4-B’lilere kadro nerede? TÜİK çalışanı 4-C’lilere kadro nerede? Vekil ebeler, vekil imamlar nerede?" şeklinde eleştirirdi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise, "4/C ve sözleşmelilerin kadroya alınması ile ilgili çalışma yapılması” yıllardır AKP’nin tekrar ettiği bir ifade olup herhangi bir bağlayıcılığı yoktur." sözlerini kullandı.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.