logo yeni

MAHKEME GEÇİCİ PERSONELİN SÖZLEŞMESİNİN FESHİNİ UYGUN GÖRMEDİ

Aktif . Yayınlanma 657 4/C Personeli

adaletTÜİK’te geçici personel olarak çalışan, Türk Büro-Sen üyesinin sözleşmesinin feshine ilişkin davada Danıştay kararnı verdi.

Olayda, Türk Büro-Sen üyesi bir kişinin sözleşmesinin feshine karşı İdare Mahkemesinde açılan dava, davacının hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesine neden olan eylemlerin sabit olduğundan bahisle, dava konusu işlemde hukuka aykırılık görülmediği gerekçesiyle reddedilmişti.

Türk Büro-Sen tarafından mahkeme kararının temyiz edilmesi üzerine, Danıştay 12. Dairesi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan düzenlemelerin 4-C kapsamında istihdam edilen personel hakkında uygulanabileceğini, bu kapsamda Yerel Mahkeme tarafından bu hususa ilişkin değerlendirme yapılmaksızın doğrudan doğruya “Devlet memurluğundan çıkarma” cezası verilmesinin haksız olduğu, söz konusu eylemin “Devlet memurluğundan çıkarma” cezasını gerektiren fiil ve haller içerisinde yer almadığına kanaat getirip, müvekkilin “görevini sonlandıran” sözleşmesinin feshedilmesine ilişkin işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna vararak, temyiz istemimizin kabulüne karar verdi.

Mahkeme kararı:

gp 1gp 2gp 3gp 4

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.