logo yeni

İŞE SINAVSIZ ALINACAKLAR ARASINA YENİ BİR UNVAN EKLENDİ

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

ise-girme3Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda değişiklik yapılmak suretiyle; 4/B sözleşmeli personele yeni bir ücretli mazeret izni hakkı tanınırken, Emniyet Genel Müdürlüğüne sınavsız sözleşmeli avukat alınması imkanı da getirildi.

Bakanlar Kurulu, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikle;

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli olarak istihdam edilen personele, yeni bir ücretli mazeret izin hakkı getirildi.

Buna göre, sözleşmeli personele; en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar ücretli mazeret izni verilecek.

**Emniyet Genel Müdürlüğünde istihdam edilmek üzere alınacak tam zamanlı avukat unvanlı sözleşmeli personel pozisyonları için sınav şartı aranmayacak. Bu şekilde personel istihdam edilmesine ilişkin usul ve esaslar İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Bugün yürürlüğe giren değişiklik

SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÇALIŞTIRILMASINA İLİŞKİN ESASLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR ESASLAR

MADDE 1 – (1) 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 9 uncu maddesinin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Sözleşmeli personele; en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar ücretli mazeret izni verilir.”

MADDE 2 – (1) Aynı Esasların ek 2 nci maddesinin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Emniyet Genel Müdürlüğünde bu Esaslar kapsamında istihdam edilmek üzere alınacak tam zamanlı avukat unvanlı sözleşmeli personel pozisyonları için sınav şartı aranmaz. Bu pozisyonlara, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre atama yapılır.”

MADDE 3 – (1) Bu Esaslar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – (1) Bu Esasları Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.