logo yeni

KADROYA GEÇEN 4/B SÖZLEŞMELİLER YENİDEN SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

memur2Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak görev yapmakta iken memur kadrolarına geçmiş ya da geçirilmiş olan personelin yeniden sözleşmeli personel olarak istihdam edilmesi bazı şartlar altında mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesinde "… Bu şekilde istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler." hükmü yer almaktadır.

Öte yandan, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinde "… Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez…" denilmiştir.

Bu hükümlere göre, kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B sözleşmeli pozisyonda görev yapmakta iken, kendi isteğiyle ayrılarak Devlet memurluğuna geçmiş olan ya da yasal düzenlemeyle (örneğin 6495 sayılı Kanunla) isteği üzerine memur kadrolarına geçirilmiş olanlar, sözleşmeli statü ile ilişiğinin kesildiği tarihten itibaren bir (1) yıl geçmeden 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi hükümleri çerçevesinde yeniden sözleşmeli personel olarak istihdam edilemeyecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.