logo yeni

SÖZLEŞMELİ PERSONELE YEŞİL PASAPORT VERİLMESİ

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

ucakKamu Denetçiliği Kurumu sözleşmeli olarak çalışmakta olan personelin hususi damgalı (yeşil) pasaport talebinin reddedilmesi yönünde tavsiye kararı aldı.

İller Bankasında mühendis kadrosunda 4'üncü derecenin 3'üncü kademesinde çalışmakta iken sözleşme imzalayan ve 6 ay sonra 3'üncü derecenin 1'inci kademesi düzeyine geldiğini belirterek, bu durumda kendisine hususi (Yeşil) pasaport verilmemesi işlemini şikayet eden personelin talebi Kamu Denetçiliği tarafından reddedildi.

Kararda İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kişinin başvurusuna “Şikayetçinin iller Bankası Genel Müdürlüğü bünyesinde 4. Derecenin 3 Kadrosunda mühendis olarak çalışmakta iken 6107 Sayılı İller Bankası A Ş Hakkındaki Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından imzalamış olduğu hizmet akdi ile İş Kanununa tabi personel statüsüne geçtiği, sözleşme imzaladığı tarih itibari ile hususi pasaport alma hakkını kazanmamış olduğu, sözleşme imzalandıktan sonra üçüncü dereceye yükseltildiği anlaşıldığından 5682 Sayılı Pasaport Kanunu, anılan Danıştay karan ile İçişleri Bakanlığı'nın 2011/24 ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 42 nolu Genelge hükümleri doğrultusunda hususi damgalı pasaport alma hakkının bulunmadığı” şeklinde cevap verildiği belirtildi.

Ayrıca Kamu Denetçiliği Kurumu, Danıştay 10‘uncu dairesinin çeşitli kararlarında başvuru sahiplerinin Hususi (yeşil) pasaport alabilmesi için 5682 Sayılı Pasaport Kanununun 14. maddesindeki koşulları sözleşmeyi imzalamadan önce taşımış olmaları şartına bağladığını hatırlatarak, bu kapsamda Şikayetçinin, 6107 Sayılı İller Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun kapsamında hizmet akdi imzaladığında İller Bankası Genel Müdürlüğünde 4'üncü derecenin 3'üncü kademesinde görev yaptığından dolayı 5682 Sayılı Pasaport Kanunun 14'üncü maddesine göre hususi damgalı pasaport alma hakkını önceden kazanmadığı gerekçesiyle talebinin reddedilmesi yönünde tavsiye kararı alınmasını kararlaştırdı.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.