logo yeni

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN İŞE ALINMASI KONUSUNDAKİ İDDİALARA CEVAP VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

soru isareti2Bazı bakanlıklarda son dönemde çok sayıda sözleşmeli personel alımı yapılarak bunların önemli bir kısmının kadro geçirildiği ve yıllarca kadro bekleyen birçok personele haksızlık yapıldığı iddialarına cevap geldi.

Milletvekili Alim IŞIK verdiği soru önergeleriyle; bazı bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatları ile bağlı, ilgili ve ilişkili kurum veya kuruluşlarında son dönemde çok sayıda sözleşmeli personelin işe alınarak bunların önemli bir kısmına kadro verildiği ve yıllarca kadro bekleyen birçok personele haksızlık yapıldığı iddialarını gündeme getirmiş ve konu hakkında bazı Bakanlara sorular yöneltmişti.

Önergedeki sorular

“1-2002-2012 döneminde Bakanlığınız merkez ve taşra teşkilatlarıyla anılan kurum veya kuruluşlarda toplam kaç sözleşmeli personel işe alınmıştır?

2-Anılan dönemde söz konusu kurum veya kuruluşlarda işe alınan sözleşmeli personel sayılarının ve çalışanlar içindeki paylarının yıllara göre dağılımları nasıl olmuştur?

3-Halen anılan kurum veya kuruluşlarda çalışan sözleşmeli personelin ne kadarı son bir yıl içinde işe alınmıştı?

4-Anılan kurum veya kuruluşlarda çalışan sözleşmeli personelin ne kadarı Temmuz 2013‘de çıkartılan Torba Kanun kapsamında durumlarına uygun daimi devlet memurluğu kadrolarına atanmışlardır?

5-Daimi kadrolara atanan söz konusu personelin seçiminde hangi ölçütler kullanılmıştır?

6-Anılan personelin seçiminde çoğunlukla son dönemde AKP teşkilatlarının referanslarıyla işe alınan 4/b’li personele öncelik verildiği iddiaları doğru mudur?

7-Daimi kadrolara atanan söz konusu personelin ne kadarı son bir yıl içinde işe alınan personelden oluşmaktadır?

8-Daimi kadro verilen personelin çalıştıkları kurum veya kuruluşlara ve illere göre dağılımları nasıldır?

9-Halen anılan kurum veya kuruluşlarda çalıştıkları halde daimi kadrolara atamaları yapılmayan 4/b’li, 4/c’li ve diğer personelin mağduriyetlerinin giderilmesi için bakanlığınızca nasıl bir çözüm düşünülmektedir?

10-Bakanlığınızın konuya ilişkin görüşü ve 2013 yılı programı nasıldır?”

Önergelere verilen cevaplar

Milletvekili IŞIK’ın soru önergesine cevap veren bakanlar arasında Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ’da bulunuyor.

**Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN tarafından verilen cevap:

"2002-2013 yılları arasında Bakanlığım merkez ve taşra teşkilatlarına sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilmemiştir.

Temmuz 2013’de çıkartılan Torba Kanun kapsamında Bakanlığım merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan sözleşmeli personelden dilekçe ile devlet memurluğu kadrolarına atanmak için başvuruda bulunan olmamıştır.”

**Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ tarafından verilen cevap:

“Bakanlığımız merkez teşkilatında 2002 ile 2013 yılları arasında sözleşmeli personel alımı yapılmamıştır. Bakanlığımız bağlı kurumlarında sözleşmeli personel çalıştırılmamaktadır.

Bahse konu Torba Kanun kapsamında durulmana uygun daimi devlet memurluğu kadrolarına atanan personel bulunmamaktadır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.