logo yeni

BAZI KURUMLAR “YÜKSEK MAAŞLA” SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÇALIŞTIRIYOR

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

maas3Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatlarındaki büyük ölçekli bilgi işlem birimlerinde, tam zamanlı ve kısmi zamanlı sözleşmeli bilişim personeli istihdam edilebildiği gibi, bilişim projelerinin süresiyle sınırlı olmak üzere sözleşmeli bilişim personeli çalıştırılabilmektedir.

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 6. Maddesi ile getirilen bu istihdam biçimi ile kamu kurum ve kurulularına, 30 adet sözleşmeli bilişim personeli istihdam etme imkanı tanınmıştır. Ayrıca, bu şekilde istihdam edilen personelden tam zamanlı çalıştırılanların, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin kanun düzenlemesi çerçevesinde kadroya geçirilmeleri sağlanmıştır.

Sözleşmeli personel çalıştırabilecek kurumlar

Bu düzenleme kapsamında sözleşmeli bilişim personeli istihdam edecek kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi işlem birimlerinin bazı kriterleri taşıması gerekmektedir.

a-Acil durum ve çağrı merkezi bulunması, (BDDK için bu şart aranmıyor)

b-En az beşbin fiili kullanıcısının bulunması veya kurumun bilişim hizmetinden yararlanan hizmet birim sayısının en az bin olması ya da il ve ilçelerin en az 1/3’ünde birimi bulunması, (BDDK için bu şart aranmıyor)

c-Merkezi internet ve/veya intranet uygulamalarına açık olması,

ç-Ağ yönetimi ve yazılım hizmetlerinin merkezi olarak sunulması,

d-Ağ yönetimi ve yazılım hizmetlerini istihdam edeceği sözleşmeli bilişim personeli ile yapabilme kapasitesine sahip bulunması,

e-Haftada 7 gün ve günde 24 saat hizmet sunma kapasitelerinin bulunması.

İşe alınacaklarda aranan nitelikler

**Fakültelerin dört yıllık bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

**Yukarıda belirtilenler dışında dört yıllık eğitim veren fakültelerin mühendislik bölümlerinden, fen edebiyat, eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerinin, bilgisayar ve teknoloji üzerine eğitim veren bölümleri ile istatistik, matematik ve fizik bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.

**Yazılım, yazılım tasarımı ve geliştirilmesi ile bu sürecin yönetimi konusunda veya büyük ölçekli ağ sistemlerinin kurulumu konusunda en az 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip bulunmak (Mesleki tecrübenin belirlenmesinde; bilişim personeli olarak 657 sayılı Kanuna tabi kadrolu veya aynı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) bendi ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli statüdeki hizmetler ve Sosyal Sigortalar Kurumuna tabi özel kesimde bilişim personeli olarak geçtiği belgelenen hizmet süreleri dikkate alınır)

**Bilgisayar çevre birimlerinin donanımı ve kurulan ağ yönetimi güvenliği hakkında bilgi sahibi olmaları kaydıyla güncel programlama dillerinden en az ikisini bildiğini belgelemek.

Personelin işe alınması

İlgili kurum tarafından yapılacak duyuru ile; KPSS puanının yüzde yetmişi ile yabancı dil puanının yüzde otuzunun toplamı esas alınarak yapılacak sıralamaya göre en yüksek puanlıdan başlanarak, istihdam edilecek personel sayısının on katına kadar aday sınava çağrılır. KPSS puanı olmayan veya belge ibraz etmeyen adayın KPSS puanı (70) olarak dikkate alınır. Personel seçimi, sınava katılan adayların yazılı ve/veya sözlü/uygulamalı sınav sonucuna göre yapılır.

Ödenecek ücretler

İstihdam edilecek sözleşmeli bilişim personelinden, ilgili kurum tarafından belirlenecek olan;

**En fazla sekiz kişiye ödenecek ücret, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre çalışanların sözleşme ücreti tavanının 4 katına (14.110,76 TL)

**Diğer on kişiye ödenecek ücret, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre çalışanların sözleşme ücreti tavanının 3 katına (10.583,07 TL)

**Geri kalanlara ödenecek ücret, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre çalışanların sözleşme ücreti tavanının 2 katına (7.055,38 TL)

kadar aylık brüt ücret ödenebilmektedir. 

(Not: Ücretler 2013 yılı ikinci 6 aylık dönemine aittir.)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.