logo yeni

4/B KALKIYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

4bBugün bir gazetede ve akabinde çeşitli sitelerde yer alan 4/B sözleşmeli istihdam kaldırılıyor haberleri üzerine konuyla ilgili olarak kendi duyumlarımızı ve ulaştığımız bilgileri dile getirmek üzere bu haberi yazma ihtiyacı hissettik.

Bilindiği üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, sözleşmeli çalışan personelin kadroya geçirileceği sözünü çeşitli platformlarda dile getirmişti. Bunun üzerine yapılan çalışmalar halen devam ediyor.

Geçen günlerde Bakan Çelik’in demeçlerinden de anlaşılacağı  üzere belediye dışında çalışan sözleşmelilerin kadroya geçirilip geçirilmeyeceği hususu henüz netlik kazanmamış durumda. Ancak bürokratlarca her ihtimal düşünülerek çalışma yapıldığı ve bu konudaki son kararı Başbakan Erdoğan’ın vereceği söyleniyor.

4/B kalkıyor mu? Kalkmıyor mu?

Edindiğimiz bilgilere göre şu aşamada  4/B sözleşmeli personel statüsünün kaldırılması düşünülmüyor. Ancak sözleşmeli istihdam şeklinin 657 sayılı Kanunda var olduğu orijinal haline dönüştürülmesi planlanıyor. Yani 4/B gereğince yalnızca “yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde” sözleşmeli personel çalıştırılması amaçlanıyor..

Halen diğer kurumların kanunlarına eklenen ve 4/B ye atıf yapan hükümler dolayısıyla istisnai nitelik arz eden bu istihdam şekli yaygınlaşmaya başlamış ve 10 yıl önce yaklaşık 15 bin civarında olan sözleşmeli personel sayısı da 200 inlere çıkmıştı.

Son 10 yılda icat edilen sözleşmeli hizmet türlerinden bazıları

•4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli  Sağlık Personeli Çalıştırılması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde  Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun,

•5000 sayılı Türk Patent Enstitüsü Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun,

•5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu,

•5393 sayılı Belediye Kanunu,

•633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun,

•6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.