logo yeni

calisanlar2 copy

SÖZLEŞMELİ DİN GÖREVLİSİ OLMAK İÇİN KPSS PUANI YETMEYECEK

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

muftu4/B sözleşmeli olarak istihdam edilecek “İmam-Hatip”, “Kur’an Kursu Öğreticisi” ve “Müezzin-Kayyım”lar KPSS sonrası yazılı ve/veya sözlü sınava tabi tutulacak.

Bakanlar Kurulu Kararıyla bugün yürürlüğe konulan değişikliğe göre, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak istihdam edilecek “İmam-Hatip”, “Kur’an Kursu Öğreticisi” ve “Müezzin-Kayyım”lar, KPSS puanıyla doğrudan yerleştirilmeyecek, ayrıca yazılı ve sözlü sınava ya da sadece sözlü sınava tabi tutularak işe alınacak.

Yapılan değişiklikle, “İmam-Hatip”, “Kur’an Kursu Öğreticisi” ve “Müezzin-Kayyım”lar,  Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların eki (3) sayılı Cetvele dahil edildi. (3) sayılı Cetvelde, "YAZILI VE/VEYA SÖZLÜ SINAV SONUCUNA GÖRE HİZMETE ALINACAK SÖZLEŞMELİ PERSONEL POZİSYON UNVANLARI" yer alıyor.

Değişiklik öncesinde, bu pozisyonlara Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle yazılı ve/veya sözlü sınav yapılmaksızın yerleştirme yapılmaktaydı. 

Esaslara ekli (3) sayılı cetvelde unvanları belirtilen sözleşmeli personel pozisyonlarına KPSS (B) grubu puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir unvan için boş bulunan sözleşmeli personel pozisyonunun on katına kadar aday arasından ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınav başarısı sırasına göre yerleştirme yapılabiliyor. 

Bugün yürürlüğe konulan değişiklik.

Karar Sayısı : 2013/4534

SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÇALIŞTIRILMASINA İLİŞKİN ESASLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR ESASLAR

MADDE 1– 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların eki (3) sayılı Cetvele, “ÇÖZÜMLEYİCİ” ibaresinden sonra gelmek üzere “İMAM-HATİP” ibaresi, “İNSAN HAKLARI UZMANI HUKUKÇU” ibaresinden sonra gelmek üzere “KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİSİ” ve “MÜEZZİN-KAYYIM” ibareleri eklenmiştir.

MADDE 2– Bu Esaslar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3– Bu Esasları Bakanlar Kurulu yürütür.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.