logo yeni

SÖZLEŞMELİLERİN TAMAMI KADROYA GEÇİRİLMEYECEK

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yaklaşık 175 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusundaki çalışmalar sürerken, sözleşmelilerin tamamının kadroya geçirilmesine sıcak bakılmadığı ve kamu iktisadi teşebbüslerindeki sözleşmelilerin kapsam dışında tutulması düşünülüyor.

Halen kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan yaklaşık 175 bin sözleşmeli personelin tamamının bulundukları kurumlardaki memur kadrolarına atanmasını isteyen memur sendikalarının bu isteğine bürokratlar tarafından sıcak bakılmıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine bürokratlarının, Kamu İktisadi Teşebbüslerinde(KİT) çalışan sözleşmeli personelin kapsam dışında bırakılmasını istedikleri iddia ediliyor.

KİT sözleşmeli personelinin uygulama dışında tutulmak istenmesine gerekçe olarak da; memur kadrosuna geçirilmeleri halinde personelin başka kurumlara tayin durumlarının da söz konusu olabileceği, bu durumun ise KİT personel yapısını ve sayısını olumsuz etkileyerek çalışmaları olumsuz etkileyeceği gösteriliyor.

Memur sendikaları ile bürokratların üzerinde anlaştığı haliyle, kamuda KİT’lerde çalışan sözleşmeliler dışındaki yaklaşık 100 bin sözleşmelinin tamamının kadroya geçirilecek.

Hazine kayıtlarına göre, Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak faaliyet gösteren; TMO, BOTAŞ, TPAO, PTT, ÇAYKUR, DHMİ, EBK, TTK, TKİ, MKEK, ETİ Maden, EÜAŞ, TEİAŞ, TETAŞ, TEMSAN, TİGEM, DMO, TCDD TÜVESAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ, KEGM, TDİ, TŞFAŞ, TTA, TEDAŞ, Sümer Holding‘de halen toplam 75 bin 667 sözleşmeli personel görev yapıyor.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.