logo yeni

SÖZLEŞMELİLERİN KADROYA GEÇİRİLMESİ PAZARTESİ GÜNÜ BAKANLAR KURULUNDA

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

Devlet Personel Başkanlığı tarafından Abant'ta düzenlenen ''Kamu Personel Sisteminin Sorunları, Çözüm Önerileri ve 2023 Vizyonu Çalıştayı''nda açılış konuşmasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptı.

657 Sayılı Kanun 1965 model

Çelik konuşmasında, 5 ayrı mevzuatla yürütülen kamu personel sisteminin amiral gemisi olan 1965 model ve her yerinden su almaya başlayan 657 sayılı kanunun, günümüz Türkiye’sinin ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzak olduğunu belirtirken, konuşmasına ''Zaman içinde 657'den fazla değişikliğe uğrayan, yürürlüğe girdiği dönemle uygulandığı dönem arasında dağlar kadar fark olan bu yasa, yama kaldırmayacak kadar yıpranmıştır. Her kurumun mevzuatında yavru 657'cikler oluşmaya başladı. Dağınık ve savruk bir mevzuat var.'' şeklinde devam etti.

Bakan Çelik ayrıca, "657 sayılı kanun günümüz Türkiye'sinin ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzak olduğu bütün kesimler tarafından dile getirilmektedir. Kamu personelinin yurt sathına dengeli dağılımını gözeten çalışanın emeğinin tam karşılığını veren hem hizmet sunanı hem sunulanı memnun eden, toplumsal yapımıza uygun olan kamu hizmetinde verimliliği esas alan ve Türkiye'nin dinamizmine ayak uyduracak yeni bir personel rejimi sistemini hayata geçirmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Sözleşmelilerin Kadroya Geçirilmesi

Çelik, "Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda sözleşmeli personelin mevcut durumu ve tarihçesi ile ilgili bilgileri sunacağız. Yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınması konusu şu anda bir sorun teşkil etmiyor. Bu düzenleme olacak ama Bakanlar Kurulu'na da sözleşmeli personel ile ilgili bilgi sunacağız. Başbakanımızın bir ek talimatı olursa ya da oradan bir karar çıkarsa onu da sizlerle paylaşırız" dedi.

Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK Genel Başkanları da yerel yönetimlerde çalışan sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine destek verirken, uygulamanın tüm sözleşmelileri kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini dile getirdiler.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.