logo yeni

KPSS'SİZ İŞE GİRENLER DE KADROLU MU OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

Sadece belediyelerde çalışanların değil, kamuda sözleşmeli olarak istihdam edilenlerin tamamının kadroya geçirilmesine ilişkin çalışmaların tamamlandığını ve konunun bu hafta Bakanlar Kuruluna sunulacağını ifade ettiği belirtilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmeyecekmiş.

İki gün önce Akşam Gazetesinde yer alan haberde, Bakan Çelik'in, kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak görev yapanlarla ilgili değerlendirmede bulunduğu belirtilmiş ve "sadece belediyelerdeki sözleşmeli personelin değil, tüm sözleşmeli personelin kadroya geçirileceğini" ifade ettiği bilgilerine yer verilmişti.

Haberde, Bakan Çelik'in sözlerine de yer verilmiş ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda “Biz de sadece belediye çalışanları ile ilgili değil, diğer tüm sözleşmeli çalışanları da kapsayacak şekilde Bakanlık olarak hazırlığımızı tamamladık. Bu konuda ilk Bakanlar Kurulu'nda bir sunum yaparak, bilgi vereceğim. Bakanlar Kurulu kararı alınarak bir sonuca ulaşılacağını ümit ediyorum. Dediğim gibi biz hazırlığımızı tamamladık, konu artık Bakanlar Kurulu gündeminde ve oranın kararına bağlı.” diye konuştuğu belirtilmişti.

Dün bir televizyon programında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, "Şuan için sadece belediyelerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınması için alınmış bir karar var. Diğer bilgiler doğru değil" dedi.

KPSS'ye girenlere haksızlık mı yapılıyor?

Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaların ardından, sözleşmeli personelin kadroya geçirileceği beklentisi nedeniyle, sadece belediye meclisi kararıyla çok sayıda kişinin belediyelere sözleşmeli olarak alındığı ve alınmaya da devam edildiği iddiaları hep konuşuluyor.

Bu şekilde işe girenlerin veya gireceklerin Devlet memuru kadrolarına geçirilmeleri konusu değerlendirilirken, işe girme umudunu KPSS'ye bağlayan ve bu amaçla çaba sarfedenlere de haksızlık yapılmaması gerektiğini düşünmekteyiz.

Sınava girmeksizin Devlet memurluğuna atama yapılmasının,  sınava girerek memur kadrolarına atanmak için uğraşanlar üzerinde yaratacağı olumsuz etkinin yanı sıra, kurumların memur kadrolarının bu atamalarla büyük ölçüde dolacak olması nedeniyle, KPSS sonucuna göre personel alınacak kadro sayısının da azalmasına neden olacaktır. 

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.