logo yeni

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI GÖREVLERİNE HALA DÖNEMEDİ

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

Türkiye İş Kurumu, taşra teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında istihdam etmek üzere, Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS sonucuna göre İş ve Meslek Danışman pozisyonlarına personel alımı yapmıştı.

Türkiye İş Kurumu(İş-Kur) Genel Müdürlüğü, sözleşmeli personel istihdam etmek üzere çıktığı ilan sonucunda, KPSS (B) grubu KPSSP3 puan türünde en az 70 puan almış olanlar arasından 817 kişiyi, 2012 yaz aylarında İş ve Meslek Danışmanı olarak göreve başlatmıştı.

Ancak, İş-Kur'un çıktığı ilana başvuramayan sertifika sahibi diğer danışmanların dava açması sonucu Danıştay Aralık ayı başında yürütmeyi durdurma kararı vermiş ve sözleşmeleri mali yıl ile sınırlı olan danışmanlarla 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yeni sözleşme yapılması yoluna gidilmemişti. 

İşsiz kalan 817 İş ve Meslek Danışmanı, yapılan açılamalar ve verilen sözler üzerine Meclis gündeminde olduğu söylenen kanun tasarısında kendileriyle ilgili bir düzenlemenin de yer almasını beklemeye başladılar. 

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, Meclise sunulacak tasarının yasalaşmasının ardından, hem Danıştay’a itirazda bulunan 523 kişinin hem de sözleşmeleri yenilenmeyen 817 iş ve meslek danışmanın işe alınacağını söyledi.

Öte yandan, İş ve Meslek Danışmanlarının sorunu, Mecliste soru önergesine konu edildi. CHP Malatya Milletvekili Veli AĞBABA tarafından verilen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılması istenilen soru önergesinde, “Türkiye İş Kurumu(İŞKUR ) bünyesinde İş ve Meslek Danışmanlığı olarak sınavını kazanan 2 bin 817 kişiden 2 bininin ataması Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 2 Nisan 2012 günü gerçekleştirilmiş, ancak Başbakan Erdoğan, toplantıda ‘sizlere bir müjdem var’ diyerek sınavı kazanan 2 bin 817 kişinin tamamının atandığını, konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına talimat verdiğini duyurmuştur. Bu talimat üzerine 817 kişinin ataması yapılmış, ancak Danıştay’ın vermiş olduğu kararla temmuz ayında göreve başlayan 817 İş ve Meslek Danışmanı sözleşmeleri feshedìlerek, 3 Ocak 2013 tarihinde ücretsiz izne çıkarılmışlardır. 4/B statüsünde çalışan 817 iş ve meslek danışmanının kaygılı bekleyişleri devam etmektedir.” denilerek, şu sorular cevap verilmesi istendi:

“1- Başbakan tarafından müjde olarak dile getirilen İMD atama işlemi hukuka aykırı mıdır? Danıştay’ın anayasaya aykırı olduğunu belirttiği 817 kişi hangi yasal mevzuata dayanılarak atanmıştır?

2- 817 İMD’nin mağduriyetinin giderilmesi için herhangi bir çalışma yapılması düşünülmekte midir? Sözleşmeleri feshedilen İMD’ler tekrar ne zaman görevlerine dönecektir?

3- 817 İMD’nin dışında eğitim alıp, daha önce tercih yapmaktan men edilen İş ve Meslek Danışmanlarıyla ilgili bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?”

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.