logo yeni

KADROYA ALINACAK SÖZLEŞMELİLERDE SÜRE ŞARTI ARANACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

2014 yılında yapılacak yerel seçimler öncesinde gerçekleşeceği umut edilen, mahalli idarelerde çalışan 18500 personelin kadroya geçirilmesine ilişkin düzenlemede, personelin atanması konusunda süre sınırlaması getirilebileceği de bekleniyor.

Bildiğiniz üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz günlerde yerel yönetimde çalışan yaklaşık 18500 sözleşmeli personelin kadroya alınması ile ilgili olarak:

''Sayın Başbakanımıza konuyu aktardık. Kendisinin böyle bir sözünün olduğunu kendilerine ifade ettik. O da, 'bizim hiçbir sözümüz yerde kalmamıştır' dedi. Yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarımızı şu anda sürdürüyoruz. Bununla ilgili yasal düzenleme hazır. İnşallah bu yasama yılı içerisinde, ya başında ya da sonunda bu sorunu çözeceğiz. Sözleşmeli dediğimiz zaman, şu anda bizim sistemimizde 156 bin sözleşmeli var. Bunlarla ilgili bazıların sözleşmeli kalma talepleri de var. Bu boyutuyla da bir daha bu sözleşmelilik sistemimizi gözden geçirme imkanını elde etmiş olacağız. Ama vaadimiz olan yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personellerin kadroya alınması konusunda bir sıkıntı yok. Bununla ilgili düzenlemeyi yapacağız.'' demişti.

Sözleşmeli personele kadro verileceğine ilişkin açıklamaların ardından, belediyelerde meclis kararı ile işe giren sözleşmeli personelin sayısında bir artış yaşanacağı, eş dost ve yandaşların işe alınmaya başlanacağı iddiaları konuşulmaya başlanmış ve bu husus Sitemizde haber konusu da edilmişti.

Hazırlıkları süren yasa taslağı çalışmaları sırasında bürokratların, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinde belli bir tarihin esas alınması ve bu tarihten sonra işe girmiş olanların kadroya geçirilmemesi yönünde ısrarcı olukları, bu tarihi ise 31.12.2012 olarak düşündükleri duyumlarını aldık.

Ancak, mahalli seçimlerin yapılmasına 1 yıldan daha uzun bir süre olması, kadroya geçirilme tarihi ve kimleri kapsayacağı konusunda Başbakan tarafından herhangi bir açıklamamanın henüz yapılmamış olması nedeniyle, bu konuda farklı gelişmelerin olması ve farklı tarihlerin belirlenmesi ya da hiçbir sınırlama getirilmeden sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi durumları da söz konusu olabilir.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.