logo yeni

SÖZLEŞMELİ (4/B) PERSONEL ÜCRETSİZ FAZLA ÇALIŞTIRILAMAYACAK

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2012 yılı 4/B hizmet sözleşmesinin 3. maddesinde yer alan "Normal çalışma saatleri dışında veya tatil günlerinde yapacağı çalışmalar karşılığında ilgiliye herhangi bir ek ücret ödenmez" ibaresinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Sağlık-Sen'in İdare Mahkemesi'nde açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.

17. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararda 4/B'li olarak istihdam edilen sözleşmeli personelin normal çalışma saatleri dışında çalıştıkları süre için ek ücret ödenmeyeceğini öngören hizmet sözleşmesinin söz konusu 3. maddesinin son cümlesinde yer alan ibarenin uluslar arası sözleşmelere ve Anayasa'ya aykırı olduğu belirtilerek yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Fazla çalıştırılan sözleşmeli personele ücret ödenmemesinin adaletsiz bir uygulama olduğunu belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş yargının verdiği kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Kadrolu memurların fazla çalışma ücretleri ödenirken aynı işi yapan 4/B'li çalışanların ücretlerinin ödenmemesinin adaletsiz bir uygulama olduğunu kaydeden Memiş, İdare Mahkemesi'nin aldığı bu kararla var olan eşitsizliği ortadan kaldırdığını söyledi.

sozlemeli fazla calisma iptal1

Bu Karar karşısında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 4/B sözleşmeli personeline 2012 yılı Hizmet Sözleşmesi kapsamında ücretsiz fazla çalıştırma yaptıramayacak. Mahkemenin sözleşme hükmünün yürütülmesinin durdurulmasına ilişkin kararı ile yargılama sonucunda verilecek nihai kararın da bu yönde olması halinde, hizmet sözleşmelerinin düzenlenmesinde, diğer kurumlar tarafından da konuya hassasiyetle yaklaşılacağı beklenmektedir.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.