logo yeni

SÖZLEŞMELİYE MÜJDE ÖYLE DEĞİL BÖYLE VERİLİR

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

Bursa'da aile ocağını ziyaret ederken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yerel yönetimde çalışanların kadroya alınması ile ilgili  şöyle söyledi:

''Sayın Başbakanımıza konuyu aktardık. Kendisinin böyle bir sözünün olduğunu kendilerine ifade ettik. O da, 'bizim hiçbir sözümüz yerde kalmamıştır' dedi. Yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarımızı şu anda sürdürüyoruz. Bununla ilgili yasal düzenleme hazır. İnşallah bu yasama yılı içerisinde, ya başında ya da sonunda bu sorunu çözeceğiz. Sözleşmeli dediğimiz zaman, şu anda bizim sistemimizde 156 bin sözleşmeli var. Bunlarla ilgili bazıların sözleşmeli kalma talepleri de var. Bu boyutuyla da bir daha bu sözleşmelilik sistemimizi gözden geçirme imkanını elde etmiş olacağız. Ama vaadimiz olan yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personellerin kadroya alınması konusunda bir sıkıntı yok. Bununla ilgili düzenlemeyi yapacağız.''

Kadro Sözünde Samimiyseniz

Sayın Bakan’ın açıklamasının arkasında durarak Haziran 2013’e kadar sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini sağlayacağını umut ediyoruz. Ancak 10 yıllık AKP iktidarı döneminde sözleşmeli personel uygulamasının yaygınlaştığını da unutmamak gerekiyor. İstisnai bir istihdam türü olan sözleşmeli istihdamı yaygınlaştırarak, bu sorununun ortaya çıkmasına yol açan,  arkasından sözleşmeli çalışanlarımıza 2-3 yılda bir kadroya geçme vaatleri veren siyasilerimizi, bu konudaki ciddiyetlerinin ve samimiyetlerinin ölçüsü olarak sözleşmeli istihdama neden olan yasa maddelerini değiştirmeye davet ediyoruz.

İşte AKP iktidarı döneminde icat edilen sözleşmeli istihdam türlerinden bazıları;

•4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli  Sağlık Personeli Çalıştırılması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde  Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun,

•5000 sayılı Türk Patent Enstitüsü Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun,

•5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu,

•5393 sayılı Belediye Kanunu,

•6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.