logo yeni

calisanlar2 copy

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN AİLE YARDIMI ALMASI GEREKİYOR

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

Konya 2. İdare Mahkemesinde görülen davada Mahkeme, davacı sözleşmeli personelin Devlet memurlarına verilen aile yardımından yararlanması gerektiğine karar verdi.

Konya İli Akşehir ilçesi Çakıllar Aile Sağlığı Merkezi'nde sözleşmeli aile sağlığı elemanı olarak görev yapan personelin, aile yardımı ödeneğinden yararlanmak için Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine açılan davada, Konya 2. İdare Mahkemesi, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 13.02.2011 tarih ve 6111 sayılı Kanunun 118 inci maddesiyle eklenen 8 inci madde uyarınca, sözleşmeli personelin Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneğinden yararlanması gerektiğine karar verdi.

2011 yılında yürürlüğe giren 375 sayılı KHK’nın EK 8 inci maddesinde “Ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışan sözleşmeli personel hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları ile döner sermaye işletmelerinde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerden aile yardımı ödeneğinden veya başka bir ad altında da olsa aynı amaçla yapılan herhangi bir ödemeden yararlanamayanlara, Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenir.” denilmektedir.

Bu açık hüküm karşısında, kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında çalıştırılan personele aile yardımı ödenmesi konusunda, kurumlar tarfından ayrım yaratılmaması ve ilgililerin bu haklarını dava yoluyla almasına gerek bırakılmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.