logo yeni

calisanlar2 copy

SÖZLEŞMELİ PERSONEL STATÜSÜNE GEÇEN GEÇİCİ PERSONEL HAKKINDA AÇIKLAMA

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

personel4Devlet Personel Başkanlığı geçici personelin sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesi hakkında açıklama yaptı.

Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile sözleşmeli personel statüsüne geçen personel hakkında düzenleme yapılmıştı. Devlet Personel Başkanlığı düzenleme sonrasında ortaya çıkan bazı tereddütlere şöyle açıklık getirdi:

“657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi uyarınca çalışan “geçici personel”in, özelleştirme uygulamaları sonucu istihdam edilenler de dahil olmak üzere, aynı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel olarak istihdam edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile;

1-Bundan sonra özelleştirme uygulamaları sonucunda iş akitleri feshedilecek işçilerin sözleşmeli personel olarak istihdam edilmesine imkan sağlanmış, halen kamu kurumlarında “geçici personel” statüsünde istihdam edilenlerin sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesine ilişkin düzenlemeler  yapılmıştır.

Bu çerçevede 02.04.2018 tarihi itibariyle:

   -Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığında “Geçici Personel” olarak çalıştırılmakta olanlar “Anketör”,

   -Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığında ve özelleştirme uygulamaları sonucu kamu kurumlarında “Geçici Personel” olarak çalıştırılmakta olanlardan; lise ve altı öğrenim görmüş olanlar “İdari Destek Görevlisi”, yükseköğrenim görmüş olanlar ise “İdari Büro Görevlisi” unvanlı sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilecektir.

2-Bu kapsamda geçici personel olarak çalıştırılmakta iken sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilenlerin mevcut ücretlerine kıyasla %10 oranında artış yapılacaktır.

3-“Geçici personel (4/C)” statüsünden “sözleşmeli personel (4/B)” statüsüne geçirilen çalışanlar 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem Kamu Görevlileri Toplu Sözleşmesi’nde 4/B statüsünde çalışanlara yönelik bağıtlanan tüm sosyal haklardan faydalanacaktır.

4-“Geçici personel (4/C)” statüsünden “sözleşmeli personel (4/B)” statüsüne 02.04.2018 tarihinde geçirilecek olan çalışanlar mevcut görevlerini yürütmeye devam edeceklerdir.

5-Ayrıca 4/B statüsünde çalışanların izinleri konusunda hazırlıkları devam eden düzenleme tamamlandığında söz konusu düzenlemenin getireceği izin hakları 4/C’den 4/B’ye geçen çalışanlar için de geçerli olacaktır.”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.