logo yeni

calisanlar2 copy

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERDEN BAZILARINI SEVİNDİREN DÜZENLEME KABUL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

ogretmen 6Ek ders ücreti karşılığında görev yapanlardan bazılarının yapılacak sözlü sınav sonucuna göre sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanmasına imkan veren düzenleme kabul edildi.

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, dün gece Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanunda, ek ders karşılığı öğretmenlik yapanlardan bazılarının sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına alınmasına imkan veren bir madde de yer aldı.

Ücretli öğretmenlerin bazıları sözleşmeli pozisyonlara alınacak

Kabul edilen düzenlemeye göre;

-Milli Eğitim Bakanlığı emrinde 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olma,

-Bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olma

-Memuriyete girişte aranan genel şartlara ve öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartlara sahip olma,

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olma,

-Kamu Personel Seçme Sınavında, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olma

şartlarını taşıyanlardan istekli olanlar, Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasını izleyen altı ay içinde sözlü sınava alınacak ve sözlü sınavda başarılı olmaları halinde sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanacak.

Bu şekilde istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı en çok 5.000 olacak.

Sözlü sınava girebileceklerin kapsamının geniş tutulması teklif edildi

Kanun Tasarısının görüşülmesi sırasında, MHP Milletvekilleri tarafından verilen bir önerge ile, sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına alınmak için yapılacak sözlü sınava girme hakkının; sadece 2017-2018 eğitim öğretim yılında değil daha önceki yıllarda da ücretli öğretmenlik yapmış olanlara da tanınması ve aranan prim gün sayısı şartının 540 günden 450 güne indirilmesi teklifi ise kabul edilmedi.

Bu durum, yıllarca ücretli öğretmenlik yapmış olmakla birlikte, herhangi bir sebeple 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ücretli öğretmenlik yapmamış veya ücretli öğretmenlik için başvuruda bulunduğu halde başvurusu kabul edilmemiş olan çok sayıda öğretmen için haya kırıklığı yarattı.

Kabul edilen madde

MADDE 94- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 15- (1) 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan Özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5.000’i geçemez.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.