logo yeni

calisanlar2 copy

4/C PERSONELİN 4/B’YE GEÇİŞİNE İLİŞKİN KARAR NE ZAMAN ÇIKACAK?

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

personel 72 Nisan 2018 Pazartesi gününe kadar 4/B statüsüne geçirilmeleri gereken 4/C personel ile ilgili çıkacak Bakanlar Kurulu kararı bekleniyor.

696 sayılı KHK ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda da değişiklikler yapılmış ve 4/C geçici personel uygulamasının kaldırılması suretiyle bu statüde görev yapanların 4/B sözleşmeli personel statüsüne geçirilmeleri öngörülmüştü.

657 sayılı Kanunda yapılan bu değişiklik 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girerken, izleyen 90 gün içinde 4/C’den 4/B’ye geçişin sağlanacağına hükmedilmişti.

Yapılan düzenlemeye göre;

**Kamu kurum ve kuruluşlarında 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla geçici personel (4/C) pozisyonlarında çalışmakta olanlar, pozisyonlarının bulunduğu teşkilat ve birimde, halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere, sözleşmeli personel (4/B) pozisyonlarına geçirilecek.

**4/C kapsamında çalışmakta iken 4 Aralık 2017 tarihinde askerlik ve doğum nedeniyle görevlerinde bulunmayanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanlar; 24 Aralık 2017 tarihinden önce 4/C pozisyonlarına atanmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirilen ve atama süreci devam edenler ile atamaları yapılanlar; 24 Aralık 2017 tarihinden önce 4/C pozisyonlarında mevzuat uyarınca istihdam hakkı bulunanlar da 4/B kapsamında istihdam hakkından yararlanabilecek.

**Geçişlerin, ilgililerin kurumları tarafından 2 Nisan 2018 Pazartesi gününe kadar gerçekleştirilmesi gerekecek.

**4/B statüsüne geçirilecek olan 4/C personel, bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmetler olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılacak görevlerde çalıştırılacak.

**4/B statüsüne geçirilecek olan 4/C personele ödenecek ücret ile bu kapsamda istihdam edilecek personel adedi sınırı Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek.

**4/C kapsamında çalışmakta iken 4 Aralık 2017 tarihinde askerlik ve doğum nedeniyle görevlerinde bulunmayanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanlar da 4/B personel olabilecek. 

Buna göre;

a) 4/C personelin 4/B statüye geçirilmesinde herhangi bir başvuru şartı aranmayacağı gibi, herhangi bir belge de istenmeyecek ve sınav uygulanmayacak.

b) Kurumların geçiş işlemini yapılabilmeleri için bu konuda çıkarılacak olan Bakanlar Kurulu kararı beklemeleri gerekecek.

c) Geçiş yapacak olan personele ne kadar ücret ödeneceği, çıkacak olan Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek.

d) Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararının 2 Nisan 2018 tarihine kadar çıkması gerekmekte olup, kararın çıkmasının gecikmesi halinde ise en geç 2 Nisan 2018 tarihinden geçerli olarak ilgililer için hak doğuracak şekilde işlem yapılacağını değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.