logo yeni

calisanlar2 copy

4/C GEÇİCİ PERSONEL UYGULAMASI KALDIRILDI

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

personel4Bugün (24 Aralık 2017) yayımlanan “696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” ile, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik de yapıldı ve 4/C geçici personel uygulaması kaldırıldı. 

4/C geçici personel, 4/B sözleşmeli personel kapsamına alındı. Bu değişiklik 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yapılan değişikliklere göre;

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesinde düzenlenen geçici personel uygulaması yürürlükten kaldırıldı.

**Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmetlerde çalıştırılacak olanlar, 4/B sözleşmeli personel olacak. Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmetler olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşmeli personel istihdam edilecek.

**Özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar sözleşmeli personel (4/B) olarak istihdam edilebilecek.

**Kamu kurum ve kuruluşlarında 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla (adam/ay esasına göre kısmi süreli çalıştırılmakta olanlar ile saat ücreti karşılığı çalışmakta olanlar hariç) 4/C kapsamında tahsis edilmiş geçici personel pozisyonlarında çalışmakta olanlar, pozisyonlarının tahsis edildiği teşkilat ve birimde, halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere, 4/B kapsamında sözleşmeli personel pozisyonlarına 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 90 gün içinde kurumları tarafından geçirilecek.

**4/C’den 4/B’ye geçirilenlere iş sonu tazminatı ödenmeyecek. Bu personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, yeni pozisyonlarında iş sonu tazminatına esas toplam hizmet süresi ile ücret ve izin sürelerinin hesabında dikkate alınacak.

**4/C kapsamında çalışmakta iken 4 Aralık 2017 tarihinde askerlik ve doğum nedeniyle görevlerinde bulunmayanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanlar da 4/B personel olabilecek.  

**24 Aralık 2017 tarihinden önce 4/C pozisyonlarına atanmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirilen ve atama süreci devam edenler ile atamaları yapılanlar da 4/B statüsünde istihdam edilecek.  

**24 Aralık 2017 tarihinden önce 4/C pozisyonlarında mevzuat uyarınca istihdam hakkı bulunan personel, 4/B ile tanınan istihdam hakkından yararlanabilecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.