logo yeni

calisanlar2 copy

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN İSTİHDAMI UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

ogretmen3Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin usul ve esaslarda değişiklik yapıldı.

Bugün yürürlüğe giren Yönetmelikle yapılan değişikliğe göre;

**Sözleşmeli öğretmen olarak atananlar, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce yapılacak planlama doğrultusunda, artık adaylık eğitimine değil adaylık sürecine tabi tutulacak.

**Sözleşmeli öğretmenlerden adaylık sürecinde başarılı olan ve sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayarak talepleri üzerine görev yaptıkları eğitim kurumunda öğretmen kadrolarına atanların, aynı yerde 2 yıl daha çalışması zorunluluğu kaldırıldı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN İSTİHDAMINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 3/8/2016 tarihli ve 29790 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 17 nci maddesinde yer alan “eğitimine” ibaresi “sürecine” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Sözleşmeli öğretmenlerden adaylık sürecinde başarılı olan ve sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri hâlinde görev yaptıkları eğitim kurumunda öğretmen kadrolarına atanır.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.