logo yeni

ŞUBAT VE AĞUSTOS'TA SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI YAPILACAK

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

ogretmen12Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl 30 bin sözleşmeli alımı yapmayı planlıyor. 2017 yılında yapılması planlanan 60 bin sözleşmeli personel alımının 30 bini öğretmen olarak yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ise bu rakamın hepsini ya şubat ayında atayacak ya da ikiye bölerek 15 binini ağustos ayına bırakacak.

 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamudan ihraç edilen 30 bine yakın öğretmen açığını kapatmaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığı şubatta en az 15 bin öğretmen alımı yapacak. MEB öğretmen açığını gidermek için norm fazlası 40 bin öğretmeni görevlendirmişti. Ancak norm fazlası öğretmenlerin görevlendirilmesinin de açığın kapatılmasına yetmediği belirtiliyor.

Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerde, öğretmen ihtiyacı için en az 30 bin öğretmen atanmasına karar verildi. Böylece 2017 yılı için kamuya alınması planlanan 60 bin personelin yarısını öğretmenler oluşturacak.

MEB atamaların tarihini belirlemek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Buna göre 15 bin öğretmen atamasının şubatta, 15 bininin de ağustos ayında yapılması gündeme geldi. İhtiyacın artması halinde 30 bin öğretmenin tamamının şubat ayında atanması da söz konusu olabilecek. Zorunlu okul öncesi eğitime ve yabancı dil hazırlık sınıfı projelerine bu yıl pilot olarak geçmeyi amaçlayan MEB, en çok alımı okul öncesi öğretmenliği ve yabancı dil alanlarından yapacak. Ayrıca sınıf öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi, ilköğretim matematik, özel eğitim bölümleri en çok atama yapılacak alanlar olarak dikkat çekiyor.

Sözleşmeli öğretmenlik, OHAL KHK’sı ile düzenlenerek gündeme gelmişti. Sözleşmeli öğretmenliğe atanmak isteyenlere en fazla 20 tercih hakkı verilecek. Adaylar, tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtecek. Ataması yapılan sözleşmeli öğretmenler ile ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürleri arasında sözleşme imzalanacak. Atamaları kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacak. Sözleşmeli öğretmenlerden 4 yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar, görev yaptıkları okulda öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak.

Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili ayrıntılı bilgi için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.