logo yeni

calisanlar2 copy

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN SÖZLEŞMESİ HANGİ HALLERDE FESHEDİLİR?

Aktif . Yayınlanma Sözleşmeli Personel

isten atilmaKamu kurum ve kuruluşlarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşme ile çalıştırılan kamu görevlilerinin hizmet sözleşmeleri, bazı durumlarda kurumlarınca tek taraflı olarak feshedilebilmektedir.

Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmış olan “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”, sözleşmeli personelin sözleşmesinin hangi hallerde kurumlarınca feshedileceği, sayma yoluyla belirtmiştir.

Hizmet sözleşmesinin, kurumlarca tek taraflı olarak feshedilebilmesinin yanı sıra, personelin tek taraflı olarak sözleşmeyi feshetmesi de mümkündür. Bazı durumlarda ise sözleşme kendiliğinden feshedilmiş sayılmaktadır.

4/B personelin sözleşmesinin kurumu tarafından feshedilmesi

Aşağıdaki hallerden herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda, ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından personelin sözleşmesi tek taraflı olarak feshedilir.

**Personelin, işe alınma açısından gerekli olan niteliklerden herhangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması.

**Personelin, işe alınma açısından gerekli olan niteliklerden herhangi birini sonradan kaybetmesi.

**Personelin, sözleşme dönemi içerisinde mazeretsiz ve kesintisiz 3 gün veya toplam 10 gün süreyle görevine gelmemesi.

**Personelin, hizmet sözleşmesinde belirtilen koşullara uymaması nedeniyle, bağlı olduğu yöneticileri tarafından yazılı olarak uyarılmasına rağmen söz konusu koşullara uymama halini tekrarlaması.

**Personelin hizmetinin gerektirdiği pozisyona ihtiyaç kalmaması.

**Personelin bir proje kapsamında işe alınmış olması durumunda, istihdam edildiği projenin tamamının veya proje bölümlerinin sözleşmede öngörülen süreden önce tamamlanması.

4/B personelin sözleşmeyi kendisinin feshetmesi

Bazı hallerde, sözleşmeli personel kendi isteği ile sözleşmeyi tek taraflı feshedebilir.

**Personel, bir ay önceden haber vermek koşuluyla sözleşmeyi tek taraflı feshedebilir.

**Personelin, unvan değişikliği suretiyle atamasının yapılacağı pozisyon için öngörülen ilk defa hizmete alınma prosedürüne riayet edilmesi kaydıyla unvan değişikliği yapması halinde, sözleşmeyi tek taraflı feshedebilir.

**Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak yer değişikliği talebibi karşılanmayan personel, sözleşmeyi tek taraflı feshedebilir.

4/B personelin sözleşmesinin kendiliğinden sona ermesi

Sözleşmeli personelin hizmet sözleşmesi bazı hallerde kendiliğinden sona erer.

**Personelin ölümü.          

**Askerlik ve doğum dışında kesintisiz olarak kurumunda fiilen en az 2 hizmet yılını tamamlayan personele; sürekli tam iş göremezlik geliri, malûllük veya yaşlılık aylığı bağlanması veya toptan ödeme yapılması. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.