logo yeni

calisanlar2 copy

10 YILDIR İZİN KULLANAMAYAN POSTACI VAR MI?

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

postaPTT’de görev yapan dağıtıcı ve başdağıtıcıların çözüm bekleyen sorunlarına değinen ve Artvin milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN tarafından hazırlanan önerge Meclise sunuldu.

Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulan önergede, PTT bünyesinde istihdam edilmekte olan postacıların ve başdağıtıcıların sorunlarına değinilirken, konuyla ilgili sorulara da yer verildi.

Önerge metni:

Baş dağıtıcılar PTT’nin dağıtım bölümünde işlerin doğru bir şekilde sağlayan ilk sorumlulardır ve PTT’nin en yaygın işlerini posta, tebligat, yürütülmesini sağlayan yöneticilerdir.

Nisan 2012 de genel idari hizmetler sınıfından yönetim kurulu kararıyla yönetim hizmetleri sınıfına baş dağıtıcı ismi alınmıştır. Ancak sadece ismi alınmıştır. Görev tanımı, özlük ve mali hakları, ek ödeme oranları, kıyafet serbestliği gibi hiçbir temel haklarında değişiklik yapılmamıştır. PTT’nin temel işini yapan dağıtıcıları yani postacıları ve baş dağıtıcıların sorunları yıllardır çözülmeyi beklemekte ancak hiçbir iktidar veya yönetici sorunlarına çözüm bulmamaktadır.

Emekli yapılan personelin yerine personel alınmamakta, birçok ilçe ve belde de bir veya iki postacı görev yapmaktadır. Postacılar görevini en iyi şekilde yapmaya çalışırken eleman yetersizliğinden bir ilçeye veya beldeye yetememekte, dolayısı ile de hizmet aksamaktadır. Birçok postacı 10 yıla yakın süredir izin kullandırmadığı hatta izin kullanılmışçasına imza attırıldığı da postacıların iddiaları arasındadır.

Ayrıca Ön lisans, Lisans hatta Yüksek Lisans mezunları varken Lise mezunlarının Müdür yapıldığı bu durumunda kurum içinde büyük çalkantılara neden olduğu iddia edilmekle birlikte PTT teşkilatının sorunlarının çözümü, yeni yapılanma yoluna gidilmesi önemle ve ivedilikle beklenmektedir.

Bu bağlamda;

1-    PTT teşkilatında yaşanan sorunlar hakkında Bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

2-    Yaşanan bu sorunları ne zaman gidereceksiniz?

3-    PTT Çalışanlarının sosyal, mali ve özlük haklarında bir iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz?

4-    Ön lisans, Lisans hatta Yüksek Lisans mezunu varken bir kurumda Lise mezunun Müdür yapılmasını doğru buluyor musunuz? PTT teşkilatında hakkaniyetten uzak bu ve benzeri durumlar mevcut mudur?         

5-    Postacıların yasak hakkı olan izin kullanma hakkını formalite icabı yaptırıldığı ve 10 yıla yakındır izin kullanamayan postacıların olduğu iddiaları doğrumudur?

6-    Emekli olan Postacının yerine personel alınmadığı ve personel yetersizliği nedeni ile bir ilçeye veya beldeye 1 veya iki postacının baktığı iddiaları doğru mudur?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.