logo yeni

calisanlar2 copy

PTT'DE BAZI SENDİKA YÖNETİCİLERİNİN GÖREV YERLERİNİN SÜREKLİ DEĞİŞTİRİLDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

personelPTT işyerlerinde personelin ihtiyaç duyulan yerlerde görevlendirilmesinde, kuruma ait takdir yetkisinin sendikal ayrım dikkate alınarak kullanıldığına ilişkin iddialar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN’a soruldu.

Durmuş Ali TORLAK tarafından dile getirilen iddiaları içeren önergede şu ifadelere yer verildi:

“Kamu hizmetinin etkin ve verimli yürütülebilmesi için kurumların personelini hizmetine ihtiyaç duyulan yere görevlendirmesi idarelerin takdir yetkisindedir. Ancak 4688 sayılı Kanun ve bu Kanun kapsamında Danıştay tarafından verilen kararlara göre ise; personelin seçimi sırasında mevzuat hükümleriyle personele tanınmış ayrıcalık ya da hak bulunuyor ise idarelerin bunu da dikkate alması gerektiği yönündedir.

Bu kapsamda sendika iş yeri temsilcilerinin de haklı bir sebep olmadıkça bir başka yere görevlendirilmesi, sendikal faaliyetlerini yürütememesi ve 4688 sayılı Kanun’un 18. maddesiyle tanınan hakkın ortadan kaldırılması sonucunu doğurmaktadır.

Buna göre Bakanlığınıza bağlı PTT Genel Müdürlüğünde;

1-4688 sayılı Kanun’a aykırı olarak Hükümetiniz yanlısı sendika dışındaki diğer sendika yöneticileri, iş yeri temsilcileri ve üyelerinin yerlerinin devamlı değiştirilerek sendikal çalışmalarının engellendiği iddiaları doğru mudur?

2-Doğru ise hükümetinize yakın sendika temsilcisi ve üyeleri dışındaki diğer çalışanlara yapılan bu haksızlığın gerekçeleri nelerdir?

3-Önerge tarihi itibariyle çalışanlara yönelik son iki yılda bu iddialar çerçevesinde yapılan uygulamaların sendikalara göre dağılımı nedir?

4-Bu haksızlığa bir son vermeyi düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız ne zaman uygulamaya geçeceksiniz?

5-PTT Genel Müdürlüğü ve Başmüdürlüklerdeki kısım müdürlüklerine personel nakil ya da atamalarında, Hükümet yanlısı sendika üyesi olma zorunluluğu getirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu şart hangi mevzuatlara göre getirilmiştir?

6-Bu uygulama çalışanlar arasında ayrımcılığa ve iş barışını bozmaya neden olmaz mı?

7-Başmüdürlüklerden gelen personel atama ya da nakil teklifleri' hangi kıstaslara göre red veya kabul görmektedir?”

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.