logo yeni

BAZI KİT’LERE PERSONEL ATAMA VE FAZLA ÇALIŞMA KONUSUNDA YENİ İMKANLAR TANINDI

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

ise-girme42015 yılında kamu işletmelerinin ülke kaynaklarını etkin ve verimli kullanmak suretiyle işletmecilik faaliyetlerini yerine getirmelerini ve kendi değerlerini azami düzeye çıkartmalarını sağlayacak strateji ve yöntemleri belirlemek amacıyla çıkarılan ve Resmi Gazete’de dün yayımlanan “Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2015 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı Hakkında Karar” ile, istihdam ve fazla çalışma ücreti ödemeleri konusunda kamu iktisadi teşebbüslerinden bazılarına yeni imkanlar tanındı.

Kamu iktisadi teşebbüsleri ile bağlı ortaklıkları, özelleştirme uygulamaları dahilinde sermayesinin %50’sinden fazlası kamuya ait olan işletmeci kuruluşlar, TRT, sermayesinin %50’sinden fazlası kamuya ait olan veya Sayıştay tarafından denetlenen diğer işletmelere ilişkin hususların yer aldığı Bakanlar Kurulu Kararında, bu kuruluşlarda 2015 yılında istihdam ve fazla çalışmanın nasıl alacağı da düzenlendi.

Karardaki düzenlemelerin genellikle geçtiğimiz yıllara ait Genel Yatırım ve Finansman Programı Kararlarında yer alan hükümlerle aynı olduğu, ancak atama ve fazla çalışma konularında bu yıl bazı değişikliklere gidildiği görülüyor.

Yatırım ve Finansman Programı Hakkında Kararda memurunyeri.com olarak tespit ettiğimiz farklılıklardan bazıları şöyle:

**Bazı KİT’ler, atama sınırlamasına tabi olmadan bazı personeli alabilecek

İlgili mevzuat ile kendisine genel aydınlatma bedellerinin tespitine yönelik denetim ve kontrol görevi verilen kamu teşebbüsleri, sadece bu alanda istihdam etmek kaydıyla, konu hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip teknik personeli, toplamda 100 kişiyi aşmayacak şekilde, atama sınırlamaları dışında istihdam edebilecek.

Kamu Teşebbüslerinin, hava trafik hizmetlerine ilişkin ARFF memuru (hava alanı kurtarma ve yangınla mücadele memuru) atamaya ilişkin talepleri, söz konusu personelin sadece talep edilen ilgili alanda istihdam edilmesi kaydıyla, atamaya ilişkin sınırlamalara tabi olmadan değerlendirilecek.

**Bazı KİT’lerde çeşitli görevlere atanacaklar merkezi yerleştirmeye tabi olmayacak

Savunma sanayii alanında faaliyet gösteren teşebbüslerde AR-GE birimlerinde istihdam edilecek mühendis pozisyonlarına yapılacak atamalarda ve bağlı ortaklıkların Milli Tren Projesinde ve yapımında görev alacak mühendis pozisyonlarına yapılacak atamalarda Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uygulanmayacak.

İlgili teşebbüsler söz konusu pozisyonlara atama yapmak için, açıktan atama izni alınmış pozisyonlara ilişkin hususları ve Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) taban puanını duyuracak. KPSS sonuçlarına göre belirlenecek adaylardan, açıktan atama izni alınmış pozisyon kontenjanının 20 katından fazla olmamak üzere ilgili teşebbüs tarafından belirlenen sayıda aday yazılı sınava çağrılacak. Çağrılan adaylar arasından seçme işlemi ilgili teşebbüs tarafından gerçekleştirilecek.

**KİT'lerde geçici işçilerin adam/ay süresinin belirlenme şekli değişti

Kamu teşebbüslerinin 2015 yılında çalıştıracakları geçici işçilerin toplam adam/ay süresi, son üç yılda belirlenen en yüksek izin tavanını aşmayacak şekilde belirlenecek. Bu süre geçtiğimiz yıl, “bir önceki yılı aşmayacak şekilde” belirleniyordu.

**Bazı KİT’lerde, fazla çalışma tavanı aşılabilecek

2015 yılında, 2014 yılı için belirlenen fazla çalışma tavanını (saat/yıl) aşmayacak şekilde fazla çalışma yaptırabilecek olan kamu teşebbüslerinden, enerji arz güvenliğinin sağlanması amacıyla faaliyet gösterenlerin fazla çalışma tavanı yeniden belirlenebilecek.

Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2015 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı Hakkında Karar için tıklayınız …

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.