logo yeni

DENEME SÜRESİ İÇİNDE İSTİFA EDEN KİT SÖZLEŞMELİ PERSONELİ İŞE TEKRAR NASIL GİRER?

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

memurKamu İktisadi Teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında 399 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli statüde görev yapmakta iken, deneme süresini tamamlamadan istifa etmiş olanların yeniden sözleşmeli statüde işe girebilmesi için, sınav şartlarını yeniden yerine getirmeleri gerekmektedir.

399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının sözleşmeli personelinin hak ve yükümlülüklerini memuriyet statüsünden ayrı olarak düzenlemiştir.

399 sayılı KHK’nın 6 ncı maddesinde “İlk defa açıktan işe alınacak sözleşmeli personel ile 6 aylık sözleşme yapılır. Bunların müteakip sözleşmeleri ile yıl içinde memur statüsünden sözleşmeli statüye geçenlerin sözleşmeleri bir kereye mahsus olmak üzere cari yıl sonuna kadar yapılır.” hükmüne, 8 inci maddesinde “Sözleşmeli personel, iş gereklerine uygun olarak yarışma ve yeterlik veya sadece yeterlik sınavına tabi tutulmak suretiyle işe alınır.” Hükmüne yer verilmiştir.

Öte yandan, 1 Seri Nolu KİT Personel Rejimi Genel Tebliğinde "Sözleşmeli personelin naklen atanması söz konusu olmadığından bir sözleşmeli personelin diğer bir teşebbüs veya bağlı ortaklıkta görev alması, açıktan işe alma niteliğindedir." denilmiştir.

Bu düzenlemelere göre, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (II) sayılı cetveline tabi sözleşmeli pozisyonlarında görev yapan personelin 6 aylık deneme süresini tamamlamadan görevlerinden ayrılmış olanların yeniden KİT’lerde sözleşmeli personel olarak görev alabilmesi, ancak gerekli sınav koşullarının yerine getirilmesiyle mümkün olabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.