logo yeni

MEMURİYETTEN İSTİFA EDİP 399 SAYILI KHK'YE TABİ SÖZLEŞMELİ POZİSYONA GEÇİŞTE BEKLEME SÜRELERİ

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

soruZaman zaman ziyaretçilerimizin tereddüte düştükleri ve sitemize yönelttikleri soruların cevabı mahiyetinde spesifik konularla ilgili yazılar yazmaktayız.

Bunlardan biri de, özellikle tercihlerin sonuçlandığı şu günler içerisinde, memur olarak çalışırken ya da memurken istifa ettikten sonra KPSS ile herhangi bir KİT’teki sözleşmeli personel pozisyonuna atanan kişilerin 657 sayılı Kanunda yer verilen bekleme sürelerine tabi olup olmayacağıdır.

KİT’lerde çalışan sözleşmeli personelin mali ve sosyal hakları ile ilgili konular 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenmiştir. Bu düzenleme gereğince sözleşmeli olarak çalışan personelin statüsü, hem Devlet memurlarından, hem de 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre çalışmakta olan sözleşmeli personelden farklıdır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Çekilen ve Çekilmiş Sayılanların Yeniden Atanmaları” başlıklı  97 nci maddesi, Devlet memuriyetinden istifa eden ya da müstafi sayılanların yeniden Devlet memurluğuna atanmasına ilişkin olarak beklenmesi gerekli süreleri 6 ay, 1 yıl, 3 yıl ve süresiz olarak düzenlemiştir.

Bu hüküm Devlet memurlarının tekrar göreve başlamalarında gereken bekleme sürelerini düzenlemektedir. Yani memuriyetten istifa etmiş bir kişi 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince sözleşmeli personel pozisyonuna atanması sırasında bu süreleri beklemesine gerek yoktur.

Daha somutlaştırarak örnek vermemiz gerekirse, halen memur olarak çalışmakta iken KPSS tercihleri yoluyla sözleşmeli pozisyona yerleştirmesi yapılan bir kişi, bu bekleme sürelerine tabi olmaksızın memuriyetten istifa ederek yeni görevine başlayabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.