logo yeni

SAĞLIK ŞARTLARINI KAYBEDEN KORUMA VE GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

koruma guvenlik personeliDHMİ Genel Müdürlüğünde 1996 yılından başlayarak bu güne kadar Güvenlik Görevlisi kadrosunda çalışanların sıkıntıları, çalışma saatleri ve iş zorlukları nedeniyle maruz kaldıkları yıpranmalar ve kalıcı hastalıklara ilişkin verilen önergeye gelen cevaba göre, o tarihten bu yana sağlık koşullarını kaybettiği için 129 kişi koruma ve güvenlik görevlisi pozisyonunun dışına çıkarılmış.

Ardahan milletvekili Ensar ÖĞÜT tarafından hazırlanan önergede şu sorulara yer verilmişti:

SORULAR:

1-DHMI Genel Müdürlüğünde 1996 yılında başlayan özel güvenlik uygulaması ile Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadrolarında kaç kişi çalışmaktadır?

2-Koruma Güvenlik Görevlisi iken bu kadroların gerekli sağlık şartlarını kaybederek kaç kişi kadro dışına çıkartılmıştır?

3-Koruma Güvenlik Görevlisi iken görevi başında veya değilken intihar ve sağlık nedeniyle kaç kişi hayatını kaybetmiştir?

4- Halen Koruma Güvenlik Görevlisi olamaz raporu olup da kadro dışına çıkartılmayıp bu görevde çalışanlar var mı sayılan ne kadardır?

5- Koruma ve Güvenlik Görevlilerinin görev yerlerindeki çalışma şartlarının sağlık problemlerine etki edip etmediği hakkında herhangi bir araştırma kurumunuzca yapıldı mı?

Ulaştırma Bakanı Lütfü ELVAN imzasıyla gelen cevap:

CEVAPLAR:

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünde 1637 kişi Koruma ve Güvenlik Görevlisi olarak görev yapmaktadır. 1996 yılından bu yana 129 personel “Koruma ve Güvenlik Görevlisi Olamaz” ibareli Sağlık Raporu almış olup, gerekli sağlık şartlarını kaybettikleri için bu pozisyonun dışına çıkartılmıştır.

1996 yılından bu yana 3 personel intihar nedeniyle, 1 personel ise görevi başında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir.

Ayrıca; Koruma Güvenlik Görevlisi olamaz raporu alan 25 personel ile ilgili kamu kurumlan ve hakem hastanelerle yapılan yazışmaları sürdüğünden görevlerine devam etmekte olup, bu personel gelecek sonuca göre değerlendirme yapılmak üzere mevcut sağlık koşullarına uygun yerlerde istihdam edilmektedir.

Havalimanları terminal binalarında çalışma şartları, bölgelerin çevre koşullarına uygun, günümüz en son teknolojisi ile modernize edilmiş binalar olmakla birlikte, Çevre Güvenliği ile Seyrüsefer Yardımcı İstasyonlarında görev yapmakta olan Koruma ve Güvenlik Görevlilerine ise yapılan değerlendirme neticesinde iklim şartları gözönüne alınarak, nöbet yerleri, ihtiyaçları da her bölgenin kendi koşullarına uygun olarak karşılanmaktadır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.