logo yeni

calisanlar2 copy

SÖZLEŞMELİ PERSONELE DE MEMUR İZİNLERİ UYGULANACAK

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

Devlet Personel Başkanlığı, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki 2 sayılı cetvele tabi sözleşmeli personelin babalık izni, mazeret izni ve diğer izin haklarıyla ilgili görüş vererek bu husuta ki tereddütlere açıklık getirdi.

Devlet Personel Başkanlığı görüşünde 399 sayılı KHK’nın 22, 23 ve 58’inci maddelerine vurgu yaparak, sözleşmeli personele ilişkin olarak 399 sayılı KHK’de hüküm bulunmayan hallerde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili hükümleri uygulanacağını belirtti.

Babalık ve Mazeret izinleri

Başkanlık, sözleşmeli personele Devlet memurlarında olduğu gibi eşinin doğum yapması halinde 10 günlük babalık izninin, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun veya kardeşinin ölümü halinde ise 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan mazeret izinlerinin verilmesi gerektiğini belirtti.

Diğer izinler

Ayrıca Başkanlık görüşünde, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede hüküm bulunmayan hallerde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 ncü maddesi (C) bendi ve 108 nci maddesi (E) bendi haricinde izinlere ilişkin ilgili hükümlerinin aynen uygulanması gerektiği de ifade edildi.

Bir süre görevine devam edemeyen personelin izinleri

Bunların dışında verilen görüşte herhangi bir nedenle belirli süre görevine devam edemeyen personelin de, göreve başladıkları yıla ait izin haklarının tamamından yararlanabileceği mütalaa edildi.

İlgili görüşe ulaşmak için buraya tıklayınız.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.