logo yeni

calisanlar2 copy

KANUN ÇIKTI. KİT SÖZLEŞMELİ PERSONELİ BU YILIN İZNİNİ GELECEK YIL KULLANABİLECEK

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

izin 2KİT sözleşmeli personelinin yıllık izinlerini izleyen yıl içinde de kullanabilmesine imkan veren hükümlerin de yer aldığı torba Kanun yayımlandı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan 6824 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede de değişiklik yaptı.

Yapılan değişiklikle, 399 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli personelin yıllık izin kullanımının 657 sayılı Kanuna tabi memurların yıllık izin kullanımı ile aynı şartlarda olması sağlandı.

KİT sözleşmeli personeli, iki yılın iznini birleştirebilecek

399 sayılı KHK’da yapılan değişikliğe göre, KHK eki 2sayılı cetvelde yer alan sözleşmeli personel;

*Sözleşme dönemi içinde kullanmadığı yıllık izinlerini izleyen sözleşme döneminde kullanabilecek.

*Birbirini izleyen iki sözleşme dönemine ilişkin izinleri birleştirip kullanabilecek.

*İçinde bulunulan sözleşme dönemi ile bir önceki sözleşme dönemi hariç, önceki sözleşme dönemlerine ait kullanmadığı izin hakları düşecek.

Torba Kanunun ilgili maddesi

MADDE 24- 22/1/1990 tarihli ve 399 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Personel Rejiminin Düzenlenmesi ve 233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Bazı Maddelerinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin 21 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Yıllık izinler, teşebbüs veya bağlı ortaklığın uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Bir sözleşme döneminde kullanılmayan izinler müteakip sözleşme döneminde kullanılabilir. Cari sözleşme dönemi ile bir önceki sözleşme dönemi hariç, önceki sözleşme dönemlerine ait kullanılamayan izin hakları düşer.”

Kanunun tem metni için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.