logo yeni

calisanlar2 copy

KİT SÖZLEŞMELİ PERSONELİNDE ARANAN ŞARTLAR DEĞİŞTİ

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

personel 6Kamu İktisadi Teşebbüslerinde sözleşmeli personel olarak istihdam edilmede aranan koşullara ve personelin sözleşmesinin feshini gerektiren hallere yenisi eklendi.

Dün (6 Ocak 2017) Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 680 sayılı KHK, Kamu İktisadi Teşebbüslerinin sözleşmeli personeline ilişkin düzenlemede değişiklik de yaptı.

680 sayılı KHK, daha önce çıkarılan 676 sayılı KHK’da Devlet memuriyetine ilişkin olarak getirilen düzenlemenin benzerini KİT sözleşmeli personeli için de düzenledi.

**KİT’lere sözleşmeli personel olarak alınacaklarda aranan şartlara yenisi eklendi

Sözleşmeli olarak işe alınacak personelin, diğer şartların yanı sıra; güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırmasının da yapılmış olması gerekecek.

**Sözleşmenin feshini gerektiren hallere yenisi eklendi

Teşebbüs veya bağlı ortaklıklarda çalışan sözleşmeli personelin sözleşmesinin feshini gerektiren haller arasına “Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak,” da eklendi.

İşe alınma şartlarından herhangi birini taşımadığının anlaşılması veya bu şartlardan birinin sonradan kaybedilmesi durumu da sözleşmenin feshini gerektirdiğinden,  çalışmaya devam ederken sözleşmeli personel hakkında yapılacak güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonucunun olumlu çıkmaması durumunda, ilgili kişinin sözleşmesi feshedilecek. 

 

680 sayılı KHK’nın ilgili düzenlemesi

MADDE 84- 22/1/1990 tarihli ve 399 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Personel Rejiminin Düzenlenmesi ve 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Bazı Maddelerinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin 7 nci maddesinin birinci fıkrasına (e) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiştir. 

“f) Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak,”

MADDE 85- 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45 inci maddesinin birinci fıkrasına  (e) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiştir. 

“f) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak,”

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.