logo yeni

calisanlar2 copy

KİT PERSONELİNİN TEMEL ÜCRET DÜZENLEMESİNE NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

maas 1631/1/2016 tarihine kadar sonuçlandırılacağı kararlaştırılmış olan KİT sözleşmeli personelinin temel ücretine ilişkin düzenlemeden henüz ses yok.

2015 yılında imzalanan “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme”de, kamu görevlileri hakkında 2016 ve 2017 yıllarında geçerli olacak bazı düzenlemeler belirlenirken, bazı konuların 31 Ocak 2016 tarihine kadar sonuçlandırılacağı da kararlaştırılmıştı.

Toplu Sözleşmede, 31/1/2016 tarihine kadar sonuçlandırılması karara bağlanmış olan hususlar arasında KİT sözleşmeli personelinin temel ücret gruplarının yeniden belirlenmesi de yer alıyordu. Ancak, belirlenmesi öngörülen tarihin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen, KİT sözleşmeli personelinin temel ücret grupları konusunda bugüne kadar somut bir çalışma ortaya konmuş değil.

Geçtiğimiz Haziran ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile konfederasyon temsilcilerinin katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapılmış ve 2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmeye istinaden üzerinde çalışılan konulara ilişkin olarak gelinen son durumun ortaya konulmuşştu. Konuya ilişkin olarak da; KİT’lerde 399 sayılı KHK kapsamında görev yapan sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin temel ücret gruplarının yeniden düzenlendiği ancak YPK kaynaklı olarak yaşanan çeşitli aksaklıklar nedeniyle hayata geçirilemediği belirtilmişti.

Öte yandan, belli bir tarihe kadar gerçekleştirileceği kararlaştırılan hususların süresi içinde gerçekleşmemesi, kamu çalışanlarının Toplu Sözleşmelere ilişkin beklenti ve güvenlerini olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır.

Toplu Sözleşmenin ilgili hükmü

“KIT’lerde görev yapan sözleşmeli personelin temel ücretleri

Madde 39- (1) KIT’lerde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında görev yapan sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin temel ücret gruplarının 31/1/2016 tarihine kadar yeniden düzenlenmesi konusunda çalışma yapılacaktır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.