logo yeni

calisanlar2 copy

8 YIL DİSİPLİN CEZASI ALMAYAN KİT PERSONELİ İLAVE İLERLEME YAPAR MI?

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

memurlar 2Son sekiz yıl içerisinde disiplin cezası almayan memurlara bir kademe ilerlemesi verilmesine ilişkin düzenleme, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda 2011 yılında yapılan ve 25.02.2011 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikle getirilmiştir.

657 sayılı Kanunda 2011 yılında yapılan değişiklik öncesinde, son altı yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlara ilave 1 kademe verilmekteydi. Ancak, 2011 yılında yapılan değişiklikle Devlet memurlarının performanslarını ölçen sicil sistemi kaldırılırken, bu değişikliğe istinaden "son altı yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha üstü" olanlara kademe ilerlemesi verilmesi uygulaması da "son sekiz yıllık dönemde disiplin cezası almamak" şeklinde yeniden düzenlendi. Öte yandan, bu düzenlemenin yürürlük tarihinden önce son altı yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlardan bir kademe ilerlemesi yapmamış olanlar hakkında, geçiş döneminde kademe ilerlemesi yapma konusunda karma bir uygulama getirildi.

8 yıl disiplin cezası almayanlara 1 kademe verilmesi 

Son 8 yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, bir kademe ilerlemesi verilmektedir.

Geçiş döneminde, ilave kademe ilerlemesinden yararlanabilmek için;

*2011 yılından önceki son 5 yıllık sicil notu ortalaması doksan ve üzerinde olan memurun, bu tarihten itibaren görevde olacağı 3 yıl içerisinde disiplin cezası almamış olması gerekiyor.

*2011 yılından önceki son 4 yıllık sicil notu ortalaması doksan ve üzerinde olan memurun, bu tarihten itibaren görevde olacağı 4 yıl içerisinde disiplin cezası almamış olması gerekiyor.

*2011 yılından önceki son 3 yıllık sicil notu ortalaması doksan ve üzerinde olan memurun, bu tarihten itibaren görevde olacağı 5 yıl içerisinde disiplin cezası almamış olması gerekiyor.

*2011 yılından önceki son 2 yıllık sicil notu ortalaması doksan ve üzerinde olan memurun, bu tarihten itibaren görevde olacağı 6 yıl içerisinde disiplin cezası almamış olması gerekiyor.

*2011 yılından önceki son sicil notu ortalaması doksan ve üzerinde olan memurun, bu tarihten itibaren görevde olacağı 7 yıl içerisinde disiplin cezası almamış olması gerekiyor.

KİT sözleşmeli personelinin durumu

Farklı bir ücret sitemine tabi olan ve Devlet memurları gibi kazanılmış hak aylık derece/kademeleri bulunmayan 399 sayılı KHK’ya tabi sözleşmeli personelin emekli keseneğine esas aylık derece/kademeleri bulunduğundan, bu personeli de son 6 yıllık sicile veya yeni düzenlemedeki haliyle son 8 yılda disiplin cezası almamaya bağlı ilave kademe ilerlemesi yapması söz konusu olmaktadır.

399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli personel hakkında sicil ve başarı değerlendirmesi uygulaması devam etmekle birlikte, ilave kademe ilerlemesine ilişkin düzenlemenin 657 sayılı Kanunda disiplin cezası almamaya bağlanmış olması nedeniyle, 399 sayılı KHK kapsamındaki sözleşmeli personelin emekli keseneğine esas kademesinin ilerlemesi  memurlar hakkında geçerli olan uygulamayla aynı şekilde olacak ve 25.02.2011 tarihinden itibaren 8 yıl içerisinde disiplin cezası almamaları halinde ilave 1 kademe ilerlemesinden yararlanacaklardır. Öte yandan, 2010 ve önceki yıllara ait olup da ilave kademe ilerlemesinde değerlendirilmemiş sicil puanlarının olması halinde ise yukarıda belirtilen karma uygulama yoluyla ilave kademe ilerlemesi yapmaları söz konusu olabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.