logo yeni

calisanlar2 copy

KİT PERSONELİNİN İÇ DENETÇİ OLMASI ŞARTLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Aktif . Yayınlanma 399 II Sayılı Cetvele Tabi Personel

personel7Kamu iktisadi teşebbüsleri personelinin iç denetçi olarak atanmasında uygulanan sınavlarda aranan başarı puanı şartında değişiklik yapıldı.

TCDD, TİGEM, TTK, MKEK, EBK, ÇAYKUR, TEMSAN, TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ VE TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin 2015 yılında yapacağı iç denetçi istihdamına ilişkin usul ve esasları da belirleyen Tebliğ’de bazı değişiklikler yapıldı.

1.1.2015 tarihinden geçerli olarak 15.1.2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan TEBLİĞ, kamu iktisadi teşebbüsleri tarafından iç denetçi olarak atanacaklarda aranacak şartları da düzenlemişti.

Söz konusu Tebliğe göre; iç denetçi olarak atanacakların lisans mezunu olması ve en az beş hizmet yılını doldurması, ayrıca belirli sertifikalardan birine sahip olması gerekiyor. Öte yandan, sertifika sahibi olanlardan yeterli sayıda iç denetçi atanamaması halinde KİT personeli arasından sınavla iç denetçi istihdam edilebiliyor.

Sınavla iç denetçi istihdamına ilişkin olarak başarı puanı konusunda Tebliğde yer alan düzenlemede, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Tebliğ ile 1.1.2015 tarihinden geçerli olarak değişiklik yapıldı.

Yapılan değişikliğe göre;

**İç denetim eğitimine tabi tutulacak iç denetçi adaylarının belirlenmesi için yapılacak aday belirleme sınavının alan esaslı yapılması durumunda, adayların başarılı sayılması için her bir alan için sınavdan 100 puan üzerinden asgari 50 puan almaları gerekecek.

**Eğitim tamamlandıktan sonra yapılacak sınavın alan esaslı yapılması durumunda da her bir alan için sınavdan 100 puan üzerinden asgari 50 puan almak gerekecek.

Bugün yayımlanan TEBLİĞ:

Başbakanlık (Hazine Müsteşarlığı)’tan:

2015 YILINA AİT GENEL YATIRIM VE FİNANSMAN PROGRAMININ UYGULANMASINA İLİŞKİN USUL VE ESASLARIN BELİRLENMESİNE DAİR TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 – 15/1/2015 tarihli ve 29237 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2015 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programının Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esasların Belirlenmesine Dair Tebliğin 18 inci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(3) Aday belirleme sınavına ilişkin başarı koşulları, sınavdan 100 puan üzerinden asgari 50 puan almak, sınavın alan esaslı yapılması durumunda ise her bir alan için sınavdan 100 puan üzerinden asgari 50 puan almak kaydıyla Birlik tarafından belirlenir ve sınava ilişkin ayrıntılı bilgilendirme Birliğin internet sitesinde yapılır.”

Eski hali: (3) Aday belirleme sınavına ilişkin başarı koşulları her bir sınav konusu için 100 puan üzerinden asgari 50 puan olmak kaydıyla Birlik tarafından belirlenir ve sınava ilişkin ayrıntılı bilgilendirme Birliğin internet sitesinde duyurulur.

MADDE 2 – Aynı Tebliğin 23 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Eğitim tamamlandıktan sonra yapılacak sınav, Birlik tarafından yapılabileceği gibi bu konuda yetkin diğer merkezi kurum ve kuruluşlara da yaptırılabilir. Sınava ilişkin başarı koşulları, sınavdan 100 puan üzerinden asgari 50 puan almak, sınavın alan esaslı yapılması durumunda ise her bir alan için sınavdan 100 puan üzerinden asgari 50 puan almak kaydıyla Birlik tarafından belirlenir ve sınava ilişkin ayrıntılı bilgilendirme Birliğin internet sitesinde duyurulur.”

Eski hali: (1) Eğitim tamamlandıktan sonra yapılacak sınav, Birlik tarafından yapılabileceği gibi bu konuda yetkin diğer merkezi kurum ve kuruluşlara da yaptırılabilir. Sınava ilişkin başarı koşulları her bir sınav konusu için 100 puan üzerinden asgari 50 puan olmak kaydıyla Birlik tarafından belirlenir ve sınava ilişkin ayrıntılı bilgilendirme Birliğin internet sitesinden yapılır.

MADDE 3 – Bu Tebliğ 1/1/2015 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Tebliğ hükümlerini Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.