logo yeni

calisanlar2 copy

VERİLMESİ AMİRİN TAKDİRİNDE OLAN MAZERET İZİNLERİ

Aktif . Yayınlanma Sitemizden Görüşler

gorevden-uzaklastirmaDevlet memurlarının hangi süre ve şartlarda nasıl izin kullanabilecekleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilmiş olup, bu izinler arasında düzenlenen mazeret izinlerinin kullanılabilmesi ise bazı hallerde amirlerin takdirine bırakılmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "İzin" başlıklı 23'üncü maddesinde; "Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler." denilmiş ve çeşitli maddelerinde aylıklı ve aylıksız çeşitli izinler düzenlenmiştir.

Devlet memurlarına tanınan izin hakları arasında “mazeret izni” de yer almaktadır. Ancak bu iznin kullanılması bazı hallerde amirin takdirde bulunmazken, bazı hallerde ise amirin uygun bulmasına bağlıdır.

657 sayılı Kanunda yer alan düzenlemelere göre; hamilelik, doğum, evlilik ve ölüm mazeretlerine bağlı kullanılabilecek olan mazeret izinlerinin verilmesi zorunludur. Bu haller dışındaki bir sebeple mazeret izni kullanılabilmesi ise amirlerin takdirindedir.

Amirin takdirinde olan mazeret izinleri

Kanunda belirtilen mazeretler dışında bir sebebe dayalı olarak mazeret izni talep eden memurun bu isteği; merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati de alınarak değerlendirilmektedir.

Memurun talebi üzerine, amirler tarafından uygun görülmesi durumunda bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde, 10 gün izin verilebilmektedir. Ancak, 10 gün süreli mazeret izninin bir bölümünün kullanılmasına izin verilmiş olması, memurun yıl içerisinde yeniden talep edeceği (10 günden kalan kısım için) mazeret izinlerine de olumlu cevap verileceği anlamına gelmemektedir.  

10 günlük mazeret izni süresinin uzatılması

Kanunda belirtilen mazeretler dışındaki sebeplere istinaden, yıl içerisinde 10 gün mazeret izni verilmiş olan memura, talep etmesi durumunda yeniden 10 gün mazeret izni verilmesi mümkündür.

İkinci defa 10 güne kadar mazeret izin verilebilmesi için, izin talebinin zorunlu bir hale dayandığına amirin kanaat getirmesi de gerekecektir.

Öte yandan, yıl içerisinde amir takdirinde kullanılabilecek olan 10 günlük mazeret izninin, zorunlu sebeplere dayansa bile 10 gün daha uzatılması, öğretmenler için söz konusu olmamaktadır. Diğer memurlara yeniden 10 güne kadar verilebilecek olan mazeret izin süresi, memurların yıllık izinlerinden düşülür.

Yıllık izin hakkı bulunan memura mazeret izni verilmesi

Yıllık izin kullanma hakkı olan memurlara, amirlerin takdirinde olan mazeret izinlerinin verilip verilemeyeceği konusunda tereddüt yaşanabilmektedir.

Memurların yıllık izin haklarına ve kullanımına ilişkin hususlar 657 sayılı Kanunun farklı maddelerinde düzenlenmiş olup, bu iznin kullanımı ile mazeret izinleri arasında bir bağ kurulmamıştır.

Öte yandan, yıllık izin hakkı bulunmayan ve yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılan öğretmenlere de, yılın diğer zamanlarında ihtiyaç duymaları halinde 10 güne kadar mazeret izni kullandırılması söz konu olabilmektedir.

Bu nedenle;

**Yıllık izin hakkı bulunan memurlara da, mazeretlerine istinaden Kanunda belirtilen amirleri tarafından yıl içerisinde 10 güne kadar mazeret izni verilebileceğini,

**Mazeret izni verme konusunda takdir hakkı bulunan amirin, memurun yıllık izin hakkının bulunup bulunmadığını da göz önünde bulundurabileceğini ve yıllık izin hakkı olan kişinin mazeret izni talebini kabul etmeyebileceğini,

**Yıllık izin hakkı bulunan memurlara, yıl içerisinde ikinci defa 10 güne kadar mazeret izni verilmesinin uygun olmayacağını

değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.