logo yeni

calisanlar2 copy

ŞAHSA BAĞLI KADROYA GÖREVLENDİRME OLUR MU?

Aktif . Yayınlanma Sitemizden Görüşler

sahsa-bagli-kadroKamu kurum ve kuruluşlarının teşkilat yapılarına ilişkin çeşitli düzenlemeler çerçevesinde, kamu personelinin bazılarının görev yaptığı kadrolar şahıslarına bağlı hale getirilebilmektedir.

Bazı kurumlardaki şahsa bağlı kadroların çeşitli sebeplerle boşalması durumunda, bu kadrolara görevlendirme yapılması yoluna gidildiği de görülebilmektedir.

Şahsa bağlı kadro nedir?

Şahsa bağlı kadro uygulaması, genellikle bir kadronun kaldırılmasına rağmen o kadroda bulunan Devlet memurunun her türlü özlük haklarının korunmasına yönelik olup, tamamen o şahısla özdeşleşmiştir. İlgilinin bir şekilde bu kadrodan ayrılması halinde, başka bir işleme gerek olmaksızın bu kadrolar kendiliğinden iptal olmuş sayılmaktadır. 

Boşalan şahsa bağlı kadroya görevlendirme yapılabilir mi?

Sadece o görevde bulunanlar için ve şahıslarına bağlı olarak muhafaza edilmiş olan “şahsa bağlı kadrolarda”  boşalma olması durumunda, bu kadrolar boşalma anıyla birlikte iptal edilmiş sayılacak ve artık o kadroların varlığından söz edilemeyecektir.

Bu nedenle, boşalan şahsa bağlı kadronun varlığının devam ettiği ileri sürülerek, bu kadrolar üzerinde atama ya da görevlendirme suretiyle işlem tesis edilmesi mümkün olamayacaktır.

Öte yandan, şahsa bağlı olan dolu kadroda ikinci bir kişinin görevlendirilmesine de imkan bulunmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.