logo yeni

calisanlar2 copy

BİR KADROYA ATANMA AŞAMASINDA TUTUKLU OLMAK

Aktif . Yayınlanma Sitemizden Görüşler

tutuklu2KPSS sonrasında, merkezi olarak yerleştirilen ya da kurumlar tarafından açılan giriş sınavlarında başarılı olarak bir kadroya atanmaya hak kazananların, göreve başlamadan önce herhangi bir sebeple tutuklanmaları durumu da yaşanabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bir göreve ataması yapılanların görev yerine hareket ve işe başlama süreleri düzenlenmiştir. Buna düzenlemeye göre;

-Bulundukları yerdeki bir görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü, başka yerdeki görevlere atananlar ise atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

-Bunların belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler nedeniyle göreve başlamama hali iki ayı aştığı takdirde, atama işlemi atamaya yetkili makamlarca iptal edilir.

Tutuklu olmak atamaya engel mi?

657 sayılı Kanunda yer alan hükümlerin, tutuklu iken;

**ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılmasına,

**Yerleştirme yapılan kurum tarafından istenecek bilgi ve belgelerin süresi içerisinde sunulması şartıyla atama yapılmasına,

**Kurumlar tarafından açılan giriş sınavında başarılı olarak atanmaya hak kazananların, istenecek bilgi ve belgeleri süresi içerisinde sunmaları şartıyla, atamalarının yapılmasına

engel bir durum yaratmayacağı değerlendirilmektedir.

Atama işleminden sonra ne yapılır?

Atama yapıldıktan sonra tutukluluk sebebiyle süresi içerisinde göreve başlama imkanı bulunmaması durumunda, ataması yapılan kişinin tutuklu olduğunu ve ancak tutukluluk halinin kalkmasından sonra göreve başlayabileceğini ilişkin bilgi ve belgeleri ilgili kuruma iletmesi halinde, atamanın yapıldığı tarihten itibaren 2 ay içerisinde göreve başlanması (memur olmaya ve memur kalmaya engel bir durumun olmaması koşuluyla) mümkün olabilecektir.

Ancak, atamanın yapıldığı tarihten itibaren 2 ay içerisinde ilgili kişinin tutukluluk halinin kalkmaması durumunda, yapılan atama işleminin iptal edilmesi gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.