logo yeni

DAHA ÖNCE YARARLANILAN EN YÜKSEK EK GÖSTERGEDEN NASIL YARARLANILIR?

Aktif . Yayınlanma Sitemizden Görüşler

ek-gostergeDevlet memurlarından bazılarının aylık ücretlerinin belirlenmesinde, bulundukları kadroya ilişkin ek gösterge yerine, daha önce yararlanmış oldukları en yüksek ek gösterge kullanılmaktadır.

Memurlarının aylık ücretlerinin hesaplanmasında; bulundukları hizmet sınıfı, kadro ve derecelere göre belirlenmiş ek göstergeler kullanılmakla birlikte, bazı durumlarda ilgililer hakkında farklı ek gösterge rakamları da uygulanabilmektedir. Bu durumlardan biri de, memurların daha önce yararlanmış oldukları en yüksek ek göstergeden yararlanmaya devam etmelerinin sağlanmasıdır.

Daha önce yararlandıkları en yüksek ek göstergeden yararlanacak olanlar

Atanmış oldukları kadrolarda bulundukları sürece, bazı memurlar hakkında daha önce yararlandıkları en yüksek ek gösterge rakamı uygulanmaktadır.

Buna göre;

**Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkan ve Üyesi,

**Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu Başkan ve Üyesi,

**Müşavir,

**1'inci derece uzman (kariyer olması şart değil)

ünvanlı kadrolara atananlar hakkında, bu kadrolarda bulundukları sürece daha önce yararlanmış oldukları en yüksek ek göstergenin uygulanmasına devam olunur.

İlgililerin belirtilen görevlerde iken, sayılan görevlerin dışında bir göreve atanmaları halinde ise haklarında en yüksek ek gösterge uygulanmayacak ve atandıkları yeni görevlerine ait ek gösterge uygulanacaktır.

Örnek:

Yukarıda yaptığımız açıklamaya memurunyeri.com olarak örnek verecek olursak;

-Genel Müdür olarak 6400 ek göstergeden yararlanan kişinin, 2200 ek göstergeli 1. derece Uzman kadrosuna atanması halinde, hakkında 6400 ek göstergenin uygulanmasına devam edilecektir.

-Genel Müdürün 1. derece Uzman kadrosu yerine Daire Başkanı kadrosuna atanması halinde ise hakkında 3600 ek gösterge uygulanacaktır.

-Genel Müdürün 1. derece Uzman kadrosuna atandıktan sonra Daire Başkanı kadrosuna atanması halinde de hakkında Daire Başkanı için belirlenmiş olan 3600 ek gösterge uygulanacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.