logo yeni

MEMUR AYLIKSIZ İZİN SÜRESİNİ BİTMEDEN GÖREVİNE DÖNEBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Sitemizden Görüşler

kravatDevlet memurları, kendilerine Kanun ile tanınan haklardan biri olan “aylıksız izin” kullanımı sırasında, izin süresi bitmeden görevlerine dönmeyi isteyebilirler. Ancak bu taleplerin yerine getirilmesinin, bazı kurumlar tarafından geciktirildiği ya da göreve başlatmak için izin süresinin bitiminin beklendiği de görülebilmektedir.

Aylıksız izin

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, memurların çeşitli mazeretler sebebiyle aylıksız izin kullanabileceği öngörülmüş olup, belli bir mazeret gösterilmeden de aylıksız izin kullanılabilmesine imkan sağlanmıştır. Aylıksız izin kullanılabilecek hallere ilişkin yazımız için tıklayınız…

İznin bitmeden göreve dönülmesinin zorunlu olması

Öte yandan, belli bir mazeret gerekçe gösterilerek alınan aylıksız izinlerin kullanılası sırasında, söz konusu mazeretin ortadan kalkması halinde, memurun izin süresinin dolmasını beklemeden belli bir süre içerisinde görevine dönmesi de zorunluluk olarak düzenlenmiştir. Konuya ilişkin yazımız için tıklayınız…

İzin süresi bitmeden memurun dönmek istemesi

Ancak, memur;

-Belli bir mazerete dayalı olarak aldığı aylıksız izinlerde, söz konusu mazeret ortadan kalkmadığı halde, izin süresi bitmeden

-Herhangi bir mazerete dayalı olmadan aldığı aylıksız izinlerde, izin süresi bitmeden

görevine dönmek isteyebilir.

Aylıksız izin süresi bitmeden dönme talebi kabul edilir mi?

657 sayılı Kanunun 23 üncü maddesinde “Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler.” denilmiştir. Kanunun çeşitli hükümleri ile de memurların aylıksız izin kullanabilmesine ilişkin düzenlemeler getirilmiştir. Bu çerçevede de, memura isteği üzerine aylıksız izin verilebilmektedir.

Memurun, kendisine tanınmış olan ve talebine istinaden kullandırılan bir haktan, kısmen ya da tamamen vaz geçmesi de mümkündür. Memur aylıksız izin hakkını Kanunda belirtilen şartlarda kullanmakta ilken, herhangi bir sebeple göreve dönmek isteyebilir.

Memurun aylıksız izin süresi dolmadan görevine dönmek istemesi halinde, izni aldığı yere (kurum, birim, makam) yazılı olarak müracaatta bulunması gerekir.  Müracaatta, gerekçe belirtmesine gerek bulunmamakla birlikte, memur tarafından istenmesi halinde göreve başlamak isteme gerekçesi de belirtilebilir.

Yazılı müracaatın, en kısa sürede işleme alınarak memurun göreve dönmesi konusunda gerekli idari işlemlerin ilgili kurum tarafından yerine getirilmesi gerekir.

Müracaatın gereğini yerine getirmeyenler ya da yerine getirilmesini geciktirenler hakkında şikayet ve suç duyurusunda bulunulması söz konusu olabileceği gibi, göreve başlatma işleminin yapılmaması ya da geç yapılması işlemine karşı da iptal ve/veya  tam yargı (tazminat) davası açılması da mümkün olabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.