logo yeni

İSTİFA YA DA UZUN SÜRELİ İZİN DÖNÜŞÜ YILLIK İZİN KULLANIMI

Aktif . Yayınlanma Sitemizden Görüşler

izin3Memurların; mazeret izni, refakat izni, hastalık izni, aylıksız izin kullanımı gibi nedenlerle görevlerinden uzun süre uzak kaldıktan ya da memuriyetten ayrıldıktan sonra yeniden göreve başlamaları halinde, geçmiş dönemlere ilişkin yıllık izinlerin kullanımı bakımından farklı durumlar söz konusudur.

Yıllık izin düzenlemesi

Devlet memurlarının yıllık izin hakkı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiş olup, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar olanların 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanların ise 30 gün yıllık izin kullanabileceği öngörülmüştür. Kanuna göre, yıllık izinler amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabileceği gibi, birbirini izleyen iki yılın izninin bir arada kullanılması da mümkündür. Ancak, içinde bulunulan yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları kullanılamamaktadır.

20 gün ve 30 gün süreli yıllık izinlerin ilk hak edilişleri tam yıl hesabıyla, diğer yıllarda hak edişler ise takvim yılı hesabıyla yapılmaktadır. Örneğin 1 Temmuz 2012 de göreve başlayan memur (yıllık izin süresinin hesabına dahil olabilecek diğer süreler hariç olmak üzere) 1 Temmuz 2013 tarihinde yıllık izin kullanmaya (20 gün) hak kazanacak ve bu tarihten itibaren 2013 yılı iznini kullanabilecektir. Sonraki yıllarda ise 1 Ocak tarihi itibariyle ilgili yılın iznine hak kazanacaktır. Normal şartlarda 30 günlük izne ise 1 Temmuz 2022 tarihinde hak kazanacaktır.

Uzun süre görevde olmama sonrası yıllık izin

Herhangi bir yıla ait yıllık izin hakkını kazandıktan sonra, bu izni kullanarak ya da kullanmadan memurun; mazeret izni, refakat izni, hastalık izni, aylıksız izin kullanımı gibi nedenlerle görevinden uzak kalması ya da memuriyetten ayrılması da mümkündür.

Bu memurların,  aynı yıl içerisinde ya da izleyen yıllarda göreve başlamaları halinde ise yıllık izin haklarınının kullanımında farklı durumlar söz konusudur.

Yıllık izin hakkı olan memurlardan, 2013 yılı içerisinde görevinden yukarıda belirtilen sebeplerle ayrıldıktan belli bir süre sonra göreve yeniden başlayacak olanlar bakımından konu değerlendirildiğinde;

1- Memur, 2013 yılı içerisinde (31 Aralık 2013 günü de dahil)  yeniden göreve dönerse:

*2012 yılına ait kullanılmayan izinleri varsa, bu izinleri 31 Aralık 2013 tarihine kadar kullanabilecektir.

*2013 yılına ait kullanılmayan izinlerini, ilgili yıl içerisinde kullanabileceği gibi 2014 yılına da aktarabilecektir.

2-Memur, 2014 yılı içerisinde (31 Aralık 2014 günü de dahil) göreve dönerse:

*2012 yılına ait kullanılmayan izinleri kalmışsa, bunları kullanamayacaktır.

*2013 yılına ait kullanılmayan izinleri varsa, bu izinleri 31 Aralık 2014 tarihine kadar kullanabilecektir.

*2014 yılına ait kullanılmayan izinlerini, ilgili yıl içerisinde kullanabileceği gibi 2015 yılına da aktarabilecektir.

3-Memur, daha sonraki bir yıl içerisinde (ilgili yılın 31 Aralık günü dahil) göreve dönerse:

*2012 yılına ait kullanılmayan izinleri kalmışsa, bunları kullanamayacaktır.

*2013 yılına ait kullanılmayan izinleri kalmışsa, bunları kullanamayacaktır.

*Göreve başlamayla birlikte hak edeceği o yıla ait izin hakkını, göreve başladığı yıl içinde kullanabileceği gibi, sonraki yıla da devredebilecektir.

*2015 yılı içerisinde ya da daha sonraki yıllarda göreve başlayanlardan, istifa ya da aylıksız izin sebebiyle ayrı kalmış olanlar, önceki yıllara ait kullanılmamış izinleri talep edemeyecektir. 

*İstifa ve aylıksız izin hali dışında, diğer izin halleri sebebiyle görevinden uzak kalıp göreve başlayan memur, göreve başladığı yıldan bir önceki yıla ait izin hakkına sahip olacaktır. Memur, önceki yıl izni ile göreve başladığı yıl iznini aynı yıl içerisinde kullanabileceği gibi, göreve başladığı yıla ait iznini sonraki yıla da devredebilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.