logo yeni

calisanlar2 copy

MAL VARLIĞINDAKİ HANGİ DEĞİŞMELERDE MAL BİLDİRİMİ VERİLİR?

Aktif . Yayınlanma Sitemizden Görüşler

evKamu görevlilerinin; işe girişlerinde, görevde iken sonu (0) ve (5) ile biten yılarda ve görevlerinin sona ermesi gibi hallerde mal bildiriminde bulunmaları zorunluluğunun yanı sıra kendilerinin, eşlerinin ve velayetleri altındaki çocuklarının şahsi mal varlıklarında önemli bir değişiklik olması halinde de, değişikliği izleyen bir ay içinde yeni edindikleri mallara ilişkin ek mal bildiriminde bulunmaları gerekmektedir.

Bildirilmesi gereken değişiklikler

Kamu görevlilerinin;  eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait taşınmaz malları ile kendisine yapılan aylık net ödemenin 5(beş) katından fazla tutarlardaki mal azalış ve artışları için ek mal bildirimimde bulunulur.

a-Taşınmaz malların (arsa ve yapı kooperatif hisseleri dahil) alınması ya da satılması halinde, artış veya azalış miktarına bakılmaksızın bildirimde bulunulması gerekir.

b-Para ve para hükmündeki kıymetli kağıtlardaki; hisse senedi ve tahvillerdeki; altın ve mücevherattaki; her türlü kara, deniz ve hava taşıt araçlarındaki; traktör, biçer-döver, harman makinası ve diğer ziraat makinalarındaki; inşaat ve iş makinalarındaki; hayvanlardaki; koleksiyon ve ev eşyaları ile diğer taşınır mallardaki; haklardaki; gelirlerdeki; alacaklardaki ve borçlardaki artış ya da azalışın, ilgililerin aylık net gelirlerinin 5 katından fazla değer ve tutarda olması halinde bildirimde bulunulması gerekir.

Aylık almayanlar için gelir belirlenirken, (2013 yılı Ocak ayı belirlemelerine göre) 15.290,30 TL esas alınır ve bu miktarın üzerindeki artış ve azalışların bildirilmesi gerekir.

Bir maldaki artış veya azalışın bildirime konu edilip edilmeyeceği belirlenirken, taşınmaz mallar dışındaki malların ayrı ayrı toplam değerleri tek kalem halinde toplanır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.