logo yeni

ERKEK MEMURUN “ÇOCUK” SEBEBİYLE KULLANBİLECEĞİ İZİNLER

Aktif . Yayınlanma Sitemizden Görüşler

evden calisma2Erkek memurlar, çocuklarından dolayı çeşitli izin haklarına sahiptirler. İstekleri üzerine verilecek olan bu izinlerin bazılarında aylık ve özlük hakları korunurken, bazılarında ise korunmamaktadır.

Çocuk sebebiyle erkek memurlar; mazeret, refakat ve aylıksız izin kullanabilirler. Kullanılacak mazeret ve refakat izinlerinde aylık ve özlük hakları korunurken, aylıksız izinde bu koruma söz konusu olmamaktadır.

Erkek memura çocuğu sebebiyle verilecek izinler:

Mazeret izni  

-Eşinin doğum yapması halinde 10 gün,

-Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü halinde, memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar,

-Çocuğunun evlenmesi halinde 7 gün,

-Çocuğunun ölümü halinde 7 gün

mazeret izni verilir.

Refakat izni

Bakmakla yükümlü olduğu veya refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek çocuklarından birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla 3 aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır.

Aylıksız izin

-Çocuğu için refakat iznini azami sürelerde kullanan babaya, sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla 18 aya kadar aylıksız izin verilebilir.

-Eşi doğum yapan memura, doğum tarihinden itibaren 24 aya kadar aylıksız izin verilir.

-Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen erkek memura (memur olmayan kadının tek başına evlat edinmesi hâlinde memur olan eşe), çocuğun ana ve babasının rızasının kesinleştiği tarihten veya vesayet dairelerinin izin verme tarihinden itibaren, 24 aya kadar aylıksız izin verilir. Evlat edinen her iki eşin memur olması durumunda bu süre, eşlerin talebi üzerine 24 aylık süreyi geçmeyecek şekilde, birbirini izleyen iki bölüm hâlinde eşlere kullandırılabilir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.