logo yeni

KADRO VEYA TEŞKİLAT OLMADIĞI GEREKÇESİYLE GÖREVDE YÜKSELMEYİ HAKEDENLERİN ATANMAMASI

Aktif . Yayınlanma Sitemizden Görüşler

Usulüne göre yapılmış görevde yükselme sınavında başarılı olan memurların, bazen ilgili kurumun teşkilat ve kadrolarını düzenleyen kanun veya kanun hükmünde kararnamenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olduğu ya da boş kadro bulunmadığı gerekçesiyle, atamaları yapılmamaktadır.

Ancak bu gerekçelerle atama yapılmaması, idari yargı yerlerince hukuka uygun değerlendirilmemektedir. Teşkilat kanunları iptal edildiği için kadro olmadığı gerekçesine karşı açılan davalarda, Mahkeme konuyu hukuk ilkeleri açısından değerlendirmekte ve “Türkiye çapındaki binası, personeli ve mal varlıklarıyla fiilen mevcut olan ve işlevlerini tümüyle sürdüren davalı idareyi hukuki boşluk sebebiyle yok saymaya olanak bulunmadığından ve söz konusu idari işlevlerini sürdürebilmek amacıyla ihtiyacı bulunan memur kadrolarına atama yapmak için açtığı sınavı kazananlar açısından da bağlı yetki içerisine girilmiş olması karşısında söz konusu iddiaya itibar edilemeyeceği açıktır.” Denilmek suretiyle, işlemlerin hukuka uygun olmadığı kararı verilmektedir. (Bkz:Kararlar ve görüşler-Yargı Kararları)

Öte yandan, görevde yükselme sınavında başarılı olanların kadro olmadığı gerekçesi ile atanmaması da hukuk ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Zira, önceden sınav duyurusunda bulunan ve kaç kadroya atama yapacağını belirten, sonrasında görevde yükselme eğitimini ve sınavını yapan idarenin, görevde yükselme sınavı tarihini ve kaç kadroya ihtiyaç duyduğunu bildiği halde, kadro değişikliği çalışmalarını süresi içerisinde yapmayarak çalışanlarını mağdur etmesi, idarenin kendi kusurundan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, görevde yükselme sınavında başarılı olduğu halde ataması yapılmayan ya da geç yapılan personelin oluşmuş zararlarının idare tarafından tazmin edilmesi gerektiği açıktır.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.