logo yeni

calisanlar2 copy

MÜŞAVİR-ŞUBE MÜDÜRÜ VE MÜDÜR UNVANLI PERSONELİN SENDİKA ÜYELİĞİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

ÖZET: Basın yayın ve halkla ilişkiler müşaviri, müşavirler, şube müdürleri ve müdür unvanlı kamu görevlilerinin 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 15 inci maddesi  uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üyeliklerine ilişkin. 18.10.2001-29162

           ....... Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığının 1.10.2001 tarihli yazıları ile basın yayın ve halkla ilişkiler müşaviri, müşavirler, şube müdürleri ve müdür unvanlarının sendikaya üye olamayacaklar arasında sayılması hususuna ilişkin görüş talep eden ilgide kayıtlı yazınız  incelenmiştir.

           Bilindiği üzere, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 15 inci maddesinde sendika üyesi olamayacaklar sayılmış bulunmaktadır. Mezkur maddenin ( c) bendinde “Bu Kanun kapsamında bulunan kurum ve kuruluşların müsteşarları, başkanları, genel müdürleri, daire başkanları ve bunların yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, merkez teşkilatlarının denetim birimleri yöneticileri ve kurul başkanları, hukuk müşavirleri, bölge, il ve ilçe teşkilatlarının en üst amirleri ile bunlara eşit veya daha üst düzeyde olan kamu görevlileri, 100 ve daha fazla kamu görevlisinin çalıştığı işyerlerinin en üst amirleri ile yardımcıları,    belediye başkanları ve yardımcıları,” nın sendika üyesi olamayacakları hükmü yer almaktadır.

           4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun zikredilen hükmü uyarınca  Basın yayın ve halkla ilişkiler müşaviri ve müşavir  unvanlı kamu görevlilerinin sendika üyesi olabileceği, şube müdürleri ve müdür unvanlı kamu görevlilerinin 100 ve daha fazla kamu görevlisinin çalıştığı işyerlerinin en üst amirleri ile yardımcıları olmamaları halinde sendika üyesi olabilecekleri mütalaa edilmektedir.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.