logo yeni

calisanlar2 copy

ADAY MEMURUN SENDİKA ÜYELİĞİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

ÖZET: Aday memurların sendika üyesi olamayacağına ilişkin 7.1.2002-33015

Aday memurların sendika üyesi olup olamayacağına ilişkin ilgide kayıtlı yazınız incelenmiştir.

25.06.2001 tarih ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 3 üncü maddesinin (a) bendinde; kamu kurum ve kuruluşlarının işçi statüsü dışındaki bir kadro veya pozisyonunda daimi suretle çalışan, adaylık veya deneme süresini tamamlamış personelin  kamu görevlisi sayılacağı hükme bağlanmıştır.

Diğer taraftan, mezkur Kanunun 14 üncü maddesinde kamu görevlisinin  sendika üyesi olabileceği, 15 inci maddesinde ise kamu görevlilerin hangilerinin sendika üyesi olamayacakları belirtilmiştir.

Ayrıca, yukarıda adı geçen  Kanunun diğer maddeleri de  kamu görevlilerinden bahsetmektedir. Bu itibarla, kamu görevlisi tanımı kapsamına girmediği açık olan aday memurların sendika ve konfederasyon kurucusu veya üyesi olamayacağı mütalaa edilmektedir.

(NOT : Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 3 üncü maddesinin (a) bendindeki ifade 4/4/2012 tarih ve 6289 sayılı Kanununun 3 maddesi ile "Kamu görevlisi: Bu Kanun kapsamında yer alan kurum ve kuruluşların kadro veya pozisyonlarında istihdam edilenlerden işçi statüsü dışında çalışan kamu görevlilerini," şekinde değiştirildiğinden, DPB'nin yukarıda belirtilen görüşü anlamını yitirmiştir. Bu değişiklik sonrası, 11.04.2012 tarihinden sonra aday memurların sendika üyesi olması mümkün hale gelmiştir.)

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.