logo yeni

calisanlar2 copy

SENDİKA YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE VERİLEN İZNİN AYLIK YA DA İKİ HAFTALIK VERİLMESİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

ÖZET: Sendika yönetim kurulu üyelerine haftada bir gün olarak verilen iznin, her iki haftada bir olmak üzere iki gün veya ayda bir olmak üzere dört gün olarak verilip verilemeyeceğine dair. 25/07/2012-6017

 

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 18 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında; "Sendika veya konfederasyonu ilk genel kurula kadar sevk ve idare edecek yönetim kurulu üyeleri, genel kurulda yönetim kuruluna seçilenler ile sendika şube yönetim kurulu üyeleri seçildikleri tarihten itibaren durumlarını en geç otuz gün içinde kurumlarına yazılı olarak bildirirler. Söz konusu yöneticiler sendika tüzüğünde belirtilen hükümlere göre, ayrıca yazılı talepte bulunmaları halinde bu görevleri süresince aylıksız izine ayrılırlar. Talepte bulunmayanlar ise kurumlarındaki görevlerine devam ederler. İzine ayrılmayan yönetim kurulu üyeleri haftada bir gün kurumlarından izinli sayılırlar. Sendika yönetim kurulu üyelerinin, bu fıkrada belirtilen haklardan yararlanabilmesi için bağlı bulundukları sendikanın şube kurulması için öngörülen üye sayısına ulaşması, konfederasyon yönetim kurulu üyelerinin bu fıkrada belirtilen haklardan yararlanabilmesi için ise konfederasyona bağlı sendikaların toplam üye sayısının genel kurullarını delegelerle yapabilecek sendika üye sayısına ulaşması gerekir." hükmü yer almaktadır.

4688 sayılı Kanunun 42 inci maddesinin (b) bendi uyarınca; Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konu değerlendirilerek, sendika yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan ve aylıksız izne ayrılmamış olan personelin sendikal faaliyetlerde bulunmak üzere haftada bir gün izinli sayılacağı açık olup, bu iznin birleştirilerek her iki haftada bir olmak üzere iki gün veya farklı bir şekilde kullandırılmasının söz konusu düzenlemenin konuluş amacının dışına çıkması sonucunu doğuracağı ve uygun olmadığı ortak görüşüne varılmıştır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.