logo yeni

calisanlar2 copy

SÜRELİ SÖZLEŞMELİ PERSONEL POZİSYONUNDAKİ MİSAFİR SANATÇILARIN SENDİKA ÜYELİĞİ

Aktif . Yayınlanma Sendika

ÖZET: Sanat kurumlarında sanatkar memur, sanatçı, sahne uygulatıcısı ve sahne uygulatıcısı uzman memur olan idari sözleşmelilerin görevlerini yürüten ve süreli sözleşmeli personel pozisyonunda misafir sanatçı olarak çalışanların kamu görevlisi sendikalarına üye olup olamayacaklarına dair.25/07/2012-10216

 

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 3/a maddesinde; “Kamu Görevlisi: Bu Kanun kapsamında yer alan kurum ve kuruluşların kadro veya pozisyonlarında istihdam edilenlerden işçi statüsü dışında çalışan kamu görevlilerini,… ifade eder.” hükmü yer almaktadır.

Ayrıca, 1309 sayılı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Kuruluşu Hakkında Kanunun 5 inci maddesinin (d) fıkrasında; “Yerli ve yabancı misafir sanatkarlar, geçici süreli sözleşme ile genel müdür tarafından görevlendirilirler. Sözleşmeli personelin sözleşmelerinin yenilenmesi de yapılışındaki usule tabidir.” hükmüne yer verilmiştir. Ayrıca, yapılan incelemede, misafir sanatçıların 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 7 inci maddesi ve 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun 23 üncü maddesi uyarınca Maliye Bakanlığınca adam/ay sayısınca vizelenen pozisyonlarda, eser/prova/temsil başına yevmiye ücreti karşılığında istihdam edildikleri anlaşılmaktadır.

                4688 sayılı Kanunun 42 inci maddesinin  (b) bendi uyarınca; Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konu değerlendirilerek, eser/prova/temsil başına yevmiye ücreti ile günlük olarak ve hizmet sözleşmesi imzalayarak çalışan misafir sanatçıların yukarıda tanımı yapılan kamu görevlisi kapsamına girmediği ve kamu görevlileri sendikalarına üye olamayacakları ortak görüşüne varılmıştır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.